به گزارش سفیرفیلم، عصر امروز (یکشنبه ۱۵ اردیبهشت) نشست خبری عوامل تولید مستند مصاف به تهیه کنندگی محمدتوکلی و کارگردانی علی عبدالوهاب با اصحاب رسانه برگزار شد.

در ابتدا صادق باطنی مجری برنامه با اشاره به صرف دو سال وقت برای تولید این مستند گفت: از ابتدا که استارت این مستند زده شد، برنامه ریزی سفیر بر این بود که مصاف تا ایام انتخابات سال جاری آماده شود. باطنی در ادامه ضمن اشاره به تولیدات سفیرفیلم افزود: سفیر علاوه بر مصاف، مستند بلند دیگری با نام «نبرد خاموش» را به کارگردانی مصطفی رضوانی، تولید خواهد کرد. همچنین جشنواره اینترنتی فیلم کوتاه با عنوان «برش» را با همکاری  شبکه اجتماعی افسران برگزار خواهد کرد.

در ادامه محمدتوکلی تهیه کننده مستند مصاف گفت: ما در مصاف می خواستیم تاثیر برنامه های اقتصادی دولت سازندگی را بر فرهنگ نشان بدهیم. به همین منظور تنها به جنبه های اقتصادی عملکردهای این دولت پرداختیم.

علی عبدالوهاب کارگردان مستند مصاف گفت: هدف از ساخت مستند، صرفا بررسی دولت ها نبود به همین منظور ما آن بخش از عملکرد دولت ها که منجر به حوادث ۱۸ تیر و کوی دانشگاه شده بود را مورد بررسی قرار دادیم. وی در پاسخ به این سوال که چرا وقایع دوران جنگ در مستند نشان داده نشده است گفت: ما به دوران جنگ نپرداختیم، بلکه از ابتدا قرار هم نبود به این بخش از تاریخ سیاسی جمهوری اسلامی بپردازیم. هدف مصاف، پرداختن به وقایع سیاسی ِ پس از  دوران جنگ تحمیلی است.

توکلی با توجه به بررسی تاریخی در این مستند گفت: بحث ما نشان دادن تمام علل و عوامل تاریخی در آن دوره نبود. نگاه ما ریشه یابی اتفاقاتی بود که منجر به واقعه ۱۸ تیر شد. در این مسیر حلقه مرکزی و جمع مدیریت کننده واقعه از نظر ما حلقه کیان بودند که سعی کردیم به این گروه و به علت جمع شدن این گروها با هم بپردازیم.

توکلی در ادامه و با اشاره به حضور طیف های فکری مختلف در این مستند گفت: ما برای تهیه مصاحبه به افراد زیادی مراجعه کردیم و از آنها قول هایی نیز گرفتیم. اما در این بین افرادی بودند که با چندین بار پیگیری و عقب انداختن زمان مصاحبه، ما را در ساخت این مستند یاری نکردند.