Print Friendly

مستند «شبیه مضحک» روایتگر یک تعزیه شاد یزدی

139301181232149462479543

از روز ۱۳ فروردین ماه ۹۳ تصویربرداری مستند «شبیه مضحک» از جدیدترین تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی علی‏‌محمد ناصربافقی در شهر یزد آغاز شد.

علی‏‌محمد ناصربافقی درباره موضوع فیلم مستند «شبیه مضحک» که فیلمبرداری آن  از روز 13 فروردین ماه 93 آغاز شده‌است، گفت: «شبیه مضحک» از تعزیه‌های شادی است که روز 13 فروردین هر سال در شهر یزد برپا می‌شود. فیلم «شبیه مضحک» روایتگر این گونه مغفول آیینی- نمایشی است که تاریخچه آن هم به زمان ناصرالدین شاه قاجار بر می‌گردد.

وی تصریح کرد: مراحل تحقیق و پژوهش این فیلم مستند 8 ماه به طول انجامید و ادامه تصویربرداری آن نیازمند هماهنگی با افراد بومی برای بازسازی بخشی از مراسم سنتی آن است. همچنین گروه تصویربرداری برای ضبط سکانس‌های مربوط به کارشناسان به شهر تهران نیز سفر می‌کنند.

بافقی افزود: ثبت و ضبط نمایش‌های آئینی و استفاده از فیلم‌های آرشیوی و اسلاید عکس‌های تعزیه دوره قاجار، از دیگر بخش‌هایی است که در این مستند جای دارد.

عوامل مستند «شبیه مضحک» عبارتند از: پژوهشگر و کارگردان: علی محمد ناصربافقی/ تصویربردار: حسن نقاشی/ صدابردار: سلمان دهقان/ دستیار تصویربردار: سعید صمدزاده/ مدیر تولید: رضا آقایی/ تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

منبع: خبرگزاری تسنیم

تعداد بازدید:397
بدون دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*


*