به گزارش سفیرفیلم، این موسسه در واکنش به اتفاقات اخیر پیرامون مستند «من روحانی هستم» بیانیه‌ای منتشر کرد که متن آن در ادامه می‌آید:

bayanieh

باسمه تعالی

فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ

پس از انتشار اطلاعیه قبلی سفیرفیلم مبنی بر اعتراض نسبت به نبود فضای آزاداندیشی در دانشگاه‌ها و لغو برنامه‌های اکران مستند «من روحانی هستم» در دانشگاه‌های امیرکبیر و علامه طباطبایی تهران، واکنش‌های متعددی نسبت به این موضوع در بر داشت که لازم است نکاتی در این باره مطرح گردد.

روابط عمومی سفیرفیلم، ضمن تکذیب محتوای مصاحبه آقایان سیدی و الماسی، مدیران کل فرهنگی دانشگاه‌های امیرکبیر و علامه طباطبایی که در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها اعلام کرده بودند، هیچ درخواستی برای مجوز اکران در دانشگاه علامه طباطبایی داده نشده و همچنین این مستند در دانشگاه امیرکبیر اکران شده است، اعلام می‌دارد که همانا «دروغ» کلید گناهان و صداقت سرمایه‌ای انسانی و اخلاقی است که حفظ و مراعات آن از پیشامد اتفاقات ناگوار جلوگیری خواهد کرد. سفیرفیلم آمادگی دارد در صورت ادامه ادعاهای کذب، متن یا تصویر نامه‌های درخواست و مخالفت را منتشر نماید.

ضمنا بدین وسیله به اطلاع جامعه دانشگاهی و فرهنگی کشور می‌رساند، متاسفانه اکران این فیلم در دو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و دانشگاه بیرجند در تاریخ‌های 8 و 9 اردیبهشت نیز با مخالفت مسئولین مواجه شده است.

متاسفانه در کنار این ادعاهای کذب، از دو روز گذشته جریانی رسانه‌ای با هدف سرپوش گذاشتن بر رفتارهای بی‌صبرانه در دانشگاه‌ها و نیز برخی از مسئولین اجرایی و فرهنگی کشور، اقدام به تخریب و زیر سوال بردن اصل و محتوای مستند «من روحانی هستم» کردند. این مطالب که به یکباره پس از چهار ماه از رونمایی این اثر به صورت هماهنگ و در روزنامه‌های زنجیره‌ای اعتماد، آرمان، شرق، آفتاب یزد، بیش از آنکه نقدی بر این محتوا باشد گویای منشی امنیتی و نظامی در قبال محصول فرهنگی و رسانه‌ای است.

باید گفت استفاده از کلماتی نظیر «تخریب، توپخانه، توپ، شلیک، تله‌های انفجاری، آمران، عاملان و محکمه» با شعارهای دولت در زمینه فرهنگ و هنر سازگار نیست و این نوع مواجهه با یک محصول فرهنگی و رسانه‌ای از موضع یک رسانه و نیز از سوی مشاورین فرهنگی رئیس جمهور جای تأمل دارد.

سفیرفیلم ضمن دعوت به تقوا و پرهیزگاری برای همه کسانی که در این دو روز، نسبت‌های ناصواب به این مجموعه وارد کردند، همچنان ادبیات فرهنگی و رسانه‌ای و زبان هنر را ترجیح می‌دهد و ما آماده‌ایم‌‌ همان گونه که در توزیع این مستند مشارکت کردیم، بستری فراهم کنیم که در فضایی صمیمانه با حضور اساتید، کار‌شناسان خبره و نیز اهالی رسانه به بحث و تبادل نظر در خصوص جزئیات این مستند بپردازیم. به نظر می‌رسد حاکم کردن فضای گفت‌و‌گو و طرح آراء و نظرات یکی از نیازهای جدی امروز جامعه ماست و سفیرفیلم خود را نسبت به این مسأله دغدغه‌مند و مسئول می‌داند.

تاکنون دو ایراد در رابطه با مستند «من روحانی هستم» طرح شده است که به موارد محتوایی و روایت تاریخی برمی گردد. بخش اول مربوط به بحث شورای سرپرستی صداوسیما و بخش دوم نیز قضیه مذاکرات با مک فارلین است که از سوی دولت به صورت غیررسمی مورد اشکال واقع شده است.

ما معتقدیم باید اجازه داد در یک فضای آزاد، این دو مسأله تاریخی از سوی پژوهشگران تاریخی بررسی شوند. گروه سازنده این اثر نیز ضمن مذاکره با سفیرفیلم اعلام کردند که آماده‌اند استنادات معتبر و مستدل برای گزاره‌های مطرح شده و اعلام منابعی نظیر خاطرات آقای هاشمی را در رسانه‌ها منتشر نماید.

بخش مهم دیگری که برخی از رسانه‌ها سعی در سرپوش گذاری آن دارند، بیان حقایقی از سوابق انقلابی رئیس جمهور و اختلافات اساسی و بنیادی ایشان با جریان موسوم به اصلاح طلب است. سفیرفیلم بار دیگر به صراحت اعلام می‌دارد که این مستند نه تنها تخریب دکتر حسن روحانی نبوده، بلکه بخشی از سوابق درخشان ایشان را که عده‌ای سعی در پنهان کردن آن دارند به نمایش می‌گذارد و این مسأله از سوی هر بیننده منصفی قابل اثبات است.

انتظار می‌رود معاونین و مشاورین رئیس جمهور محترم، پیش از هرگونه قضاوت عجولانه و نامستند، دقت و بررسی بیشتری در مورد محتوای مستند نمایند.