فراخوان نهمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش منتشر شد. هنرمندان و علاقه مندان می توانند آثار خود را تا 10 دی ماه به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.

در ابتدای فراخوان نهمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش توضیحی کوتاه درباره هنر دینی ارائه شده است که در زیر می‌خوانید: هنر دینی آن است که معارفی را که ادیان الهی و کاملتر از همه دین مبین اسلام با هدف سعادت حقیقی بشر به دنبال ترویج آن بوده است در جوامع انسانی منتشر و در افکار بشر، ماندگار و جاودانه سازد.

در هنر دینی، الزامی به استفاده از واژگان یا نمادهای مذهبی نیست، بلکه ترویج هنرمندانه ی مقولاتی نظیر عدالت، حقوق انسانی، مسایل اخلاقی، پرهیز از ابتذال و استحاله هویت انسان و جامعه می تواند نمونه های خوبی از هنر دینی باشد. به عنوان یک هنرمند، دنبال ظرافت های عالم وجود بگردید تا این را بشناسید و برجسته کنید.

در ادامه این فراخوان آمده است: حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی نهمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش را در قالب داستانی، مستند و پویانمایی در دو بخش ملی و جوانه های رویش به صورت رقابتی از پنجم تا هشتم اسفند ماه 1393در شهر مشهد مقدس برگزار می‌کند.

جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش محملی برای معرفی قابلیت سینمای دینی در ابعاد ملی است تا بستری مناسب جهت عرضه فیلم سازانی باشد که آثارشان مفهوم دین، اخلاق، امید و نجابت را ترویج می کند و نیز عرصه ای برای پدید آوردن انگیزه و امید در فیلم سازان جوان و آینده سازان سینمای حرف های ایران است.

این جشنواره در بخش های مختلف ملی، جوانه های رویش و بخش های جنبی برگزار می شود.

بخش ملی جشنواره به نمایش آثار داستانی، مستند و پویانمایی با محوریت آموزه ها و مباحث دینی و آثاری که مضامین و رویکردشان براساس تعاریف رهبری از سینما و آثار دینی است اختصاص دارد.

همچنین زمان برای فیلم های مستند حداکثر 40 دقیقه و فیلم های داستانی و پویانمایی حداکثر 30 دقیقه است.

کلیه آثار باید از سال 1391 تاکنون تولید شده و تا قبل از آبان 1393 در شهر مقدس مشهد، دوره¬ های قبل جشنواره رویش و شبکه های سیمای جمهوری اسلامی به نمایش در نیامده باشد.

بخش جوانه های رویش نیز به نمایش آثار کوتاه دینی داستانی، مستند و پویانمایی فیلم سازان اول و دوم اختصاص خواهد داشت.

همچنین بخش های جنبی جشنواره شامل سمینارها، نگاه نو و نمایش های ویژه می شود.

بخش سمینارها به سخنرانی هایی درباره آثار برگزیده کوتاه و بلند سه دهه گذشته ی سینمای ایران اختصاص دارد که در مضامین و ساختارشان اشارات دینی با گرایش های اعتقادات قرآنی داشته اند و یا اینکه قصه شان را براساس روایت  های دینی و قرآنی شکل داده اند.

نگاه نو نیز با رویکرد نشست های تخصصی با تأملی در رویکردهای نسبت دین و سینما با حضور فیلم سازان، کارشناسان، فرهیختگان و صاحب نظران برگزار خواهد شد.

نمایش های ویژه هم شامل مرور آثار کوتاه دینی یک کشور یا منطقه جغرافیایی در دهه اول قرن 21، نکوداشت یک سینماگر که در آثارش اشارات دینی و ایمانی دارد و نمایش آثار ارزشمند و برجسته سینمایی با مضامین و گرایش های دینی و اعتقادی می شود.

آخرین مهلت ارسال آثار 10 دی ماه 93 اعلام شده است و نتایج آثار راه یافته نیز 11 بهمن ماه 93 اعلام می شود.

نهمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش 5  تا 8  اسفند 93 در شهر مشهد برگزار می شود.

علاقه مندان برای شرکت در جشنواره می توانند آثار خود را به صورت حضوری یا از طریق پست به نشانی: تهران، خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ، حوزه هنری، طبقه همکف، دبیرخانه مرکزی جشنواره های حوزه هنری ارسال کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم