Print Friendly
در حاشیه اکران خصوصی مستند «فاکتور صوری»

بحرینی: مستند «فاکتور صوری» واقعیت دردناکی را بازگو می‌کند

0016-01-1-EkranKhosusi (24)

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره مستند «فاکتور صوری» گفت: «این مستند هیچ چیز جز بیان درد نیست و می خواهد بگوید چنین واقعیت دردناکی وجود دارد و باید برای آن فکری کرد.»

به گزارش خبرنگار سفیرفیلم٬ مستند «فاکتور صوری» در حضور حجت الاسلام دکتر محمدحسین حسین‌زاده بحرینی، اقتصاددان و نماینده مجلس شورای اسلامی اکران شد. ایشان ضمن تماشای مستند بیان داشت: «این مستند هیچ چیز جز بیان درد نیست و می خواهد بگوید چنین واقعیت دردناکی وجود دارد و باید برای آن فکری کرد.»

تنها اشکال شرعی نداشتن کافی نیست، باید دید خروجی چیست

بحرینی گفت: «این طور نیست که اگر ما چهره حقوقی بانکداری مان را درست کنیم همه چیز درست شده است. برخی اگر برایشان اثبات شود که تنها اشکال شرعی وجود ندارد، می گویند خب پس کار تمام است. اختلافی که بنده با این افراد داریم این است که تنها اشکال شرعی نداشتن کافی نیست، باید دید خروجی این سیستم چیست؟ یعنی حتی اگر قانون بانکداری بدون ربا را دقیقا اعمال کردید، اما در اجرا، به مجری توجه نکردید، مشکل سرجای خود باقی است. لذا باید روی بحث چهره حقیقی و حقوقی فکر کرد. نباید این چنین القا شود که اگر چهره حقوقی را درست کردیم، همه چیز تمام است.»

Bahreyni-EkranKhosusi-06

تنها توجه به متن فقه، موجب وهن دین می شود

عضو هئیت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: «فقه را تنها از نظر متون نباید نگاه کرد. این وهن دین است. یعنی کمکی به ما نمی کند و سبب اهانت به دین نیز خواهد شد. مردم نیز این چنین نگاه می کنند و معترض می شوند.»

در اصلاح ساختار نظام بانکی باید عجله کرد!

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه «برخی در اصلاح ساختار نظام بانکی می گویند عجله نکنید»، اظهار داشت: «در مقابل مردم باید جوابگو بود و نباید گفت عجله نکنید! یا باید گفت بانکداری ما مبتنی بر دین است، از فردا بیایید با خیال راحت سرمایه گذاری کنید یا خیر. امروز برخی از مراجع تقلید ما می گویند نصف سود را باید در شک و شبهه داد، این با عجله نکردن جور در نمی آید.»

این دکترای اقتصاد با ارائه گزارشی درباره میزان اعطای وام بانک ها گفت: «از 5 سال پیش تا الان بیش از 19 میلیون ایرانی حداقل سه بار از بانک وام گرفته اند. ما 22 میلیون خانوار داریم. یعنی تقریبا همه جامعه ما درگیر این قضیه شده اند. اگر بخواهیم بحث شبهه شرعی ش را نگاه کنیم که بی شبهه نیست، آثارش را روی خوراک اهل خانه و آثار وضعی ش را در نظر بگیرید. به هر حال این موضوع از وضعیت فعلی جامعه مان چندان دور از انتظار نیست. اغلب تأمین مالی جامعه ما از این طریق صورت می گیرد.»

Bahreyni-EkranKhosusi-07

«فاکتور صوری»؛ روایتی از بیان درد جامعه است

بحرینی درباره ارزیابی خود از مستند «فاکتور صوری» بیان داشت: «این مستند روایت درد دلی برای متدینین است و سعی کرده به بیانی روان و عامیانه نیز مرتب شود. شما سعی کردید عمده مسائل را در این حوزه فصل بندی کنید. این مستند هیچ چیز جز بیان درد نیست و می خواهید بگویید چنین واقعیت دردناکی وجود دارد و باید برای آن فکری کرد. اگر در این کار هدف شما تنها بیان درد بود، خوب و کافی است اما اگر می خواستید راهکار ارائه کنید، باید جلوتر رفت. بالاخره امروز همین که جامعه را نسبت به این قضیه حساس کنیم، خیلی خوب است.»

گزارش تصویری این اکران را از اینجا مشاهده کنید.

تعداد بازدید:741
بدون دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*


*