Print Friendly
در حضور دانشجویان و اهالی فرهنگ و هنر

گزارش آئین رونمایی از مستند «فاکتور صوری» با استقبال گرم دانشجویان

IMG_0376

آیین رونمایی از مستند «فاکتور صوری» از ساعت ۱۴:۳۰ در تالار جابر بن حیان دانشگاه صنعتی شریف تهران آغاز گردید.

به گزارش سفیرفیلم، آیین رونمایی از مستند «فاکتور صوری» دقایقی پیش از ساعت ۱۴:۳۰ در تالار جابر بن حیان دانشگاه صنعتی شریف تهران با استقبال گرم دانشجویان آغاز گردید.

ساعت ۱۴:۰۰/ دانشجویان زیادی از دانشگاه های مختلف برای شرکت در مراسم رونمایی از مستند «فاکتور صوری» وارد سالن جابر بن حیان دانشگاه می شوند.

12

ساعت ۱۴:۱۵/ تیزری از حال و هوای دانشگاه صنعتی شریف در روزهای قبل از رونمایی مستند پخش شد. در این تیزر سوالاتی از دانشجویان درباره اطلاع از این مستند و موضوعات بانکداری اسلامی و … پرسیده می شود.

ساعت ۱۴:۳۰/ پس از قرائت قرآن و پخش سرود ملی، کیاداوود اسفندیاری مجری برنامه در آغاز با بیان توضیحاتی پیرامون مراسم و موضوع مستند، در میان تشویق دانشجویان همه را دعوت به تماشای مستند کرد.

ساعت ۱۴:۴۵/ پخش مستند با استقبال غیر قابل وصف دانشجویان همراه شده است به گونه ای که در ابتدای مراسم ظرفیت سالن پر شد و بخشی از دانشجویان در لابی سالن به تماشای فیلم نشستند.

16

ساعت ۱۵:۰۰/ سیروس مقدم و سعید نعمت الله با ورود به سالن جابر بن حیان دانشگاه صنعتی شریف به تماشای این مستند نشستند. در این مراسم قرار است از این دو هنرمند برای بیان هنرمندانه موضوع آفات ربا در جامعه تقدیر شود.

3

ساعت ۱۵:۳۰/ نمایش مستند به پایان رسید. اسفندیاری، مجری برنامه به معرفی عوامل مستند و موسسه سفیرفیلم می پردازد. وی مستند را تلخ و واگویه حقیقتی نگران کننده در جامعه دانست که می تواند ما را به تامل در این باره وادارد.

ساعت ۱۵:۳۵/ در ادامه برنامه با حضور مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی شریف از سیروس مقدم، کارگردان سریال های «تا ثریا» و «مدینه» و سعید نعمت الله نویسنده سریال «مدینه» تقدیر به عمل آمد.

سیروس مقدم: برای من افتخار است در این جلسه حضور یافتم

سیروس مقدم با حضور در پشت تریبون گفت: «تا به حال تقدیرهای زیادی از من صورت گرفته اما در این میان تنها در دو جلسه مختلف دانشجویی تقدیر شدم و هیچ‌کدام به‌ اندازه حضور در جمع جوانان برایم لذت‌بخش نبود. خود من دوران دانشجویی را طی کرده ام. شفافیت و زلالیتی که در دوران دانشجویی داشته ام، واقعا دیگر تکرار نشد.»

15

وی با تشکر از عوامل برنامه بیان داشت: «از اینکه این فرصت را به ما دادند تا در خدمت شما باشم، خرسندم. در این دو سریال این فرصت برای ما ایجاد شد که به موضوع بسیار مهم ربا و تاثیرات آن بر جامعه بپردازیم. با توجه به جامعه اسلامی ما و اعتقادات و ارزش های مان، نمی توانیم فساد، ظلم و تبعیض را بپذیریم. نمی پذیریم لقمه شبهه آلود سر سفره ما بیاید. لذا ما با همین نیت سراغ تولید این دو فیلم رفتیم. در سریال «تا ثریا» این فرصت ایجاد نشد تا در جمع کارشناسان و محققان، این موضوع دقیق تر باز شود. متاسفانه اغلب به جنبه هایی از این فیلم ها پرداخته شد که هدف فیلم نبود و سبب شد ما را از موضوعاتی اساسی چون ربا غافل شویم.»

مقدم افزود: «اما در سریال «مدینه» این فرصت ایجاد شد تا در کنار آقای نعمت الله به این موضوع بهتر بپردازیم. در این سریال به ویروسی چون درآمد حرام و شبهه آلود و تأثیرات مخرب آن بر نهاد خانوداه که خداوند در سوره های قرآن با تأکید زیادی بر این موضوع اشاره کرده است، بپردازیم. لذا اهمیت مسئله خیلی مهم بود و من خوشحالم که به عنوان یک ایرانی این فرصت برایم ایجاد شد تا به این موضوعات مهم و ارزشمند بپردازم. حتی اگر توانسته باشیم در یک نفر برای کسب روزی حلال تغییر ایجاد کنیم، برای ما کافی است.»

ساعت ۱۵:۴۵/ در ادامه همچنین سعید نعمت الله، نویسنده سریال «مدینه» مورد تقدیر قرار گرفت.

ساعت ۱۵:۵۰/ حجت الاسلام و المسلمین محمدنژاد، مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی شریف با حضور در مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت. وی با تشکر از عوامل برای ساخت مستند «فاکتور صوری»، پرداختن به این موضوع را از ضروریات جامعه امروز دانست.

پیام آیت الله مکارم شیرازی برای رونمایی از مستند

ساعت ۱۵:۵۵/ آیت الله مکارم شیرازی برای رونمایی از مستند «فاکتور صوری» با موضوع نقد و بررسی نظام بانکی و مبارزه با بانکدرای ربوی پیام صادر کردند. پیام آیت الله مکارم برای این مراسم توسط سیدمهدی کرباسی، کارگردان مستند قرائت شد.

Makarem-Factor

ساعت ۱۶:۰۰/ نشست نقد و بررسی مستند با حضور عوامل برگزار شد. سیدمهدی کرباسی و رضا صادقی، کارگردان و نویسنده اثر در این نشست حاضر شدند.

17

مشایخی: بانکداری فعلی ما اسلامی نیست

ساعت ۱۶:۳۰/ نشست پرسش و پاسخ با موضوع اقتصاد اسلامی و بانکدرای بدون ربا با حضور دکتر علی نقی مشایخی، عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه شریف برگزار شد. وی در این خصوص بیان داشت: «ضرورت وجود بانک برای پیشرفت جامعه انکارناپذیر است. اما اینکه با چه شیوه ای این کار را انجام دهند، محل سوال و فکر است. نکته آن است که باید مشتری در فرآیند  مدیریت پولی و سرمایه گذاری، شرکت داده شود . بیان این موضوع آسان است اما اجرای آن در این سال ها سخت بوده است.»

این استاد دانشگاه افزود: «بانک ها به دلیل نداشتن زیرساخت ها و نیروی انسانی مورد نیاز برای تحول از نظام بانکداری موجود به نظام بانکدرای اسلامی، ناموفق عمل کردند و مجدد به قواعد قبلی بازگشتند. این یک چالش بزرگ است که نتوانستیم مدیریت کنیم. این چالش و تغییر بزرگ، مدیریت بزرگی می طلبید که محقق نشد. ما این چالش مدیریتی را در بسیاری از بخش های مدیریتی کشور می بینیم. وقتی برای این تغییر نقشه راه نداشته باشیم، آن تحول به یک آرزو بدل می شود و سازمان ها همان سازمان های قدیمی باقی می مانند.»

safirfilm-factorsouri (16)

مشایخی تعداد فعلی بانک ها در کشور را بالا دانست و عنوان کرد: «این تعداد بانک با این میزان سرمایه گذار در کشور ما غیرعادی است و هیچ بعید نیست در سال های آینده جلوی آن گرفته شود.»

وی بانکداری فعلی را اسلامی ندانست و گفت: «تا به حال شنیده اید بانکی بر طبق عقود اسلامی در ضرر نیز شریک شود؟ همانطور که در سود شریک می شود، آیا یک مورد دارید که در ضرر نیز شریک شود؟ خیر. حتی یک مورد پیدا نمی کنید. پس واضح است بانکداری اسلامی نیست. اسم آن را یدک می کشد، اما از آن خالی است.»

ساعت ۱۷:۰۰/ حجت‌الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در برنامه حضور یافت. وی در سخنانی پیرامون موضوع بانکداری اسلامی و قانون بانکداری بدون ربا سال ۶۲ بیان داشت: «ما با تیم محقق و پژوهشگری به طور دقیق این قانون بانکداری بدون ربا را بررسی کردیم. انصافا هیچ اشکالی در جزیئات فقهی این قانون نیست. اما متاسفانه در مرحله اجرا دچار اشکالاتی است و به درستی اجرا نمی شود. در این قانون به ما هو قانون ضعف هایی در دستورالعمل ها، آئین نامه ها و متن قراردادها مشاهده می شود. یعنی ابزارهای اجرایی آن محل اشکال است. ما اگر اشکالات فقهی در محتوای قانون نمی بینیم، که واقعا نمی بینیم اما مشکل عدم بروزبودن شیوه ها و ابزارهای اجرایی آن را به شکل مشهود می بینیم.»

مصباحی مقدم افزود: «امروز تا حدود خیلی خوبی آسیب ها و اشکالات این قانون کشف و بررسی شده است. یکی از تفاوت های بانکداری ربوی و بانکداری بدون ربا در نیاز به آموزش آن است. در بانکداری بدون ربا حتما نیاز به آموزش نیروی انسانی داریم. حتی خود عقود و چگونگی استفاده از آن عقود به مردم نیاز به آموزش دارد. اما از آموزش این دروس به مردم و دانشجویان خبری نیست. یک فرم قرارداد پر پیچ و خم به لحاظ حقوقی جلوی مشتری می گذارند و تنها می گویند امضا کن. این یک اشکال جدی، بنیادی و اساسی در مورد بانکدرای است.»

safirfilm-factorsouri (23)

وی افزود: «علاوه بر اینکه مدیران و مجریان این سیستم با نظام بانکدرای بدون ربا آشنا نبودند و با همان اطلاعات خود در نظام بانکدرای بدون ربا به مدیریت آن پرداختند. شاید اگر در همان روزهای نخست به این فکر می افتادیم، راحت تر می توانستیم به این معضل بپردازیم. اما امروز با بانکداری ای روبرو هستیم که ترکیبی از اعمال حرام و حلال است. اما چون تفکیک این دو برای مشتری از یکیدیگر ممکن است، حکم آن حلال است مگر در مواردی که عینا حرام را تشخیص دهد.»

ساعت ۱۷:۳۰/ مراسم با تشویق دانشجویان و حضار به پایان رسید.

فعالین فرهنگی دانشگاه‌ها و شهرها می توانند با مراجعه به آدرس http://safirfilm.ir/registration یا از طریق شماره تماس ۰۹۳۸۴۴۶۰۳۴۴ برای ثبت نام اکران دانشگاهی و اکران مردمی این مستند اقدام نمایند.

تعداد بازدید:1,893
۱ دیدگاه
  1. مهندس طلبه

    اجرکم عندالله

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*


*