جواد شمقدری از ساخت سریال «انقلاب دوم» به تهیه‌کنندگی محمد خزاعی خبر داد و درباره مضمون این اثرگفت: به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی در بیست و دوم بهمن 57 آمریکا در صدد است با انواع توطئه‌ها و برنامه ریزی‌ها انقلاب را به شکست بکشاند و یا آن را مهار کند.

بعضی افراد و عوامل داخلی و گروههای سیاسی سرپل این خواست آمریکایی قرار می‌گیرند. با پذیرش شاه در آمریکا این برنامه‌ها به نقطه عطف و حساسی می‌رسد. دانشجویان مسلمان احساس خطر کرده و به عنوان اعتراض به دخالت‌های آمریکا تصمیم می‌گیرند یک تحصن سه روزه در سفارت آمریکا به عنوان اعتراض به همه دخالت‌های آمریکا در ایران نجام دهند……. قهرمانان و شخصیت‌های قصه تعدادی از انقلابیون و اقشار مختلف هستند که در گیر این اتفاقات می‌شوند.

وی در خصوص ضرورت ساخت اثری مطول و چند بعدی بعد از گذشت بیش از سه دهه از این واقعه مهم تاریخ انقلاب اسلامی اذعان داشت: تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران در سیزده آبان 58 بیش از هر اتفاقی در سی و پنج سال گذشته مورد هجوم و تخریب بوده است و از طرفی کمترین کار فرهنگی و مبنایی در تحلیل و توضیح این اقدام صورت گرفته است. بخصوص که معدود افرادی از چهارصد دانشجویی که در این اقدام مشارکت داشتند و امروز به آن پشت کرده‌اند، توسط امپراطوری رسانه‌ای آمریکایی به عنوان سمبل اشتباه بودن این اقدام مورد تجلیل قرار گرفته‌اند و این بر ابهامات این اقدام در بعضی اذهان بخصوص نسل‌های جدید افزوده است. در حالی که امام از آن به عنوان انقلاب دوم که مهم‌تر از انقلاب اول است یاد کرده‌اند.

شمقدری گفت: این سریال درصدد است بدون پیش داوری تنها براساس مستندات و وقایع رخ داده دریچه‌ای از بخشی از تاریخ انقلاب اسلامی که منجر به تسخیر لانه جاسوسی (سفارت آمریکا) در آبان 58 شد بگشاید.

این سریال که شمقدری خود تحقیق و نگارش آن را بر عهده داشته است در 16 قسمت 50 دقیقه‌ای ساخته خواهد شد و به محض سپری شدن مراحل مقدماتی تولید ظرف دو ماه آینده وارد مرحله تصویربرداری خواهد شد.

«انقلاب دوم» محصول گروه سریال‌های تلویزیونی سیمافیلم است.

منبع: خبرگزاری تسنیم