Print Friendly
گزارش لحظه به لحظه مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره فیلم عمار

فانوس عمار پنجم روشن شد

Caption_Ofoghi

مراسم افتتاحیه رسمی پنجمین دوره جشنواره مردمی عمار با استقبال گرم اقشار مختلف مردم و اهالی فرهنگ و هنر انقلاب آغاز شد.

به گزارش خبرنگار سفیرفیلم، مراسم افتتاحیه رسمی پنجمین دوره جشنواره مردمی عمار، دقایقی پیش از ساعت ۱۹ در سالن شماره یک سینما فلسطین تهران با استقبال گرم اقشار مختلف مردم و اهالی فرهنگ و هنر انقلاب آغاز شد.

Caption_Ofoghi

۱۸:۴۰/ خانواده معظم شهدا در حال ورود به محل برگزاری مراسم افتتاحیه هستند.

۱۸:۵۳/ مراسم افتتاحیه به صورت رسمی با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط «حامد زمانی» و با اجرای «علی صدری نیا» آغاز شد.

۱۱۱

۱۹:۱۳/ کلیپی از گزارش فعالیت های یک سال گذشته دبیرخانه جشنواره مردمی فیلم عمار پخش شد.

۱۹:۱۷/ سخنرانی «نادر طالب زاده» دبیر جشنواره مردمی فیلم عمار هم اکنون آغاز شد. وی در ابتدای سخنان خود بیان داشت: عمار و حرکت عمار یک ظرفیت انقلاب اسلامی است که هرچه به طرف آینده می رویم روز به روز کامل تر و بهتر می شود. عمار ظرفیتی بود که از بدو انقلاب وجود داشت ولی حدود ۵سال قبل کشف شد و لزومش احساس شد.

۱۴

نادر طالب زاده افزود: اگر می خواهید بدانید عمار چیست، عماریون چه کسانی هستند و چه کار قرار است بکنند، شب ها ساعت ۲۳ برنامه سینما مردم را در شبکه چهارم سینما تماشا کنید. من خودم دیشب این برنامه را دیدم و این گام موثری است برای شناساندن راه و هدف عمار. باید بگویم، برای شناخت عمار و ظرفیت آن بهترین کار دیدن سازندگان کارهاست، با بررسی این فیلم سازها معلوم می شود که جشنواره چه خلاءهایی را دارد پر می کند.

۱۹:۳۰/ مراسم تقدیر از برگزیدگان بخش پوستر پنجمین جشنواره مردمی فیلم عمار با حضور محمدرضا میری، نادر طالب زاده، خانواده شهید اعتمادیان، خانواده شهید خالقی و خانواده شهیدان فتاحی و خانواده شهید قشقایی برگزار شد.

هیئت داوران در بخش پوستر از طراح پوستر فیلم های گاو خشمگین، روسری های رنگین و نورالدین پسر ایران، فانوس جشنواره را به آقایان مهدی بادیه پیما برای طراحی پوستر فیلم های آن مرد خواب بود و چریکه بی دنگ و پویا رئیسی برای پوستر فیلم باباخون داد اهدا کرد.

۱۹:۳۵/ تقدیر از برگزیدگان بخش فیلم نامه پنجمین جشنواره فیلم عمار با حضور محمدحسین نیرومند، محمدرضا میری و نادر طالب زاده و خانواده شهدا آغاز شد.

هیئت داوران در بخش فیلم نامه، لوح تقدیر بخش فیلم نامه بلند را به آقای سروش بهاری برای اثر تجارت خانه شهر اهدا کرد. همچنین فانوس جشنواره را به آقای امیرعباس ربیعی برای فیلم نامه امشب برای همه بهتر از هزار شب است تقدیم کرد.

۱۲

در بخش طرح فیلم نامه لوح تقدیر جشنواره به سه اثر چشم بند نوشته سید سجاد قافله باشی، هاجر نوشته زهیر محمدی کوله پشتی گمشده نوشته محمدرضا پستک اهدا شد.

در بخش فیلم نامه کوتاه لوح تقدیر جشنواره به فیلم نامه های مادر نوشته محسن جهانی و چراغ خاموش نوشته راضیه بهرامی راد و فانوس جشنواره به آقای اضغر روح برای اثر آمیتاباچان اهدا شد.

۱۹:۴۵/ تقدیر از برگزیدگان بخش نماهنگ پنجمین جشنواره فیلم عمار در حضور استاد احمدعلی راغب و محسن صفایی فر انجام شد.

اهدای فانوس جشنواره بخش نگاه ویژه به سه نماهنگ پیر فرزانه اثر ابوالفضل حاجیان با موضوع اقتصاد مقاومتی، نماهنگ جرم پرواز اثر پویا بابایی با موضوع ترور هواپیمای ایرباس و شهدای مظلوم آن، نماهنگ حماسه نادر اثر عبدالحسن رفیعی نژاد با موضوع تنها جنگ دریایی رویاروی با ناو متجاوز آمریکا در خلیج فارس.

هیأت داوران با بررسی ۴۳ اثر بخش مسابقه نماهنگ، نماهنگ «تسلیم هرگز» اثر علی سلطانی، نماهنگ «خیلی دور اما نزدیک» اثر علی حمزه، نماهنگ «مادران گمنام» اثر سیدسجاد قافله باشی را شایسته دریافت فانوس جشنواره معرفی کرد.

در پایان، هیأت داوران ضمن تشکر از کلیه هنرمندان راه یافته به این بخش، آقای بهمن باقری را به عنوان جوان‌‌ترین و کم‌سن‌ترین کارگردان این بخش و سازنده نماهنگ «بغض ۸ ساله» با فرم موشن‌ گرافیک، به عنوان استعداد درخشان این بخش معرفی می‌کند و وی را شایسته تقدیر ویژه دانست.

۲۰:۰۰/ آغاز پخش زنده تلویزیونی افتتاحیه پنجمین جشنواره مردمی فیلم عمار از شبکه نمایش سیما.

۲۰:۱۰/ نماهنگ پاسداشت «مسعود شجاعی طباطبائی» پخش گردید.

۲۰:۱۸/ حضور خانم «سکینه جمشیدی» معروف به ننه سکینه، زنی که برای رزمندگان دفاع مقدس نان می پخت تامدیون شهدا نباشد، برای تقدیر از مسعود شجاعی طباطبایی.

۱۳

خانم سکینه جمشیدی گفت: اگر امام حسین آن موقع که شهیدش کردند ۷۰ نفر یار داشت اما الآن که به هر گوشه نگاه می کنی ۷۰ میلیون پشت رهبر ایستاده اند.
همه ما باید بدانیم و آمریکا هم باید بداند که اگر پایش را از خط قرمز ما فراتر بگذارد همه ما کوچ و بزرگ و زن و مرد مقابل او می ایستیم.

وی افزود: ۵ فرزند داشتم که همه را راهی جنگ کردم. همانطور که حضرت زینب در سوگ فرزندان شهیدش ناراحتی کشید من هم از جانبازی فرزندم ناراحتی کشیدم ولی برای اینکه به اسلام خدمت کرده ام افتخار می کنم.

۲۰:۲۰/ حضور پدر و مادر مسعود شجاعی طباطبایی جهت تقدیر از فرزندشان و اهدای لوح تقدیر به مسعود شجاعی طباطبایی.

۲۰:۲۵/ مسعود شجاعی طباطبایی پس از دریافت لوح تقدیر گفت: من به واسطه حضور این بزرگوار ننه سکینه که یادگار دوران دفاع مقدس هستند و خاطره ای که ایشان رغم زدند در دفاع مقدس ماندگار است. از پدر و مادرم تشکر می کنم که زحمت کشیدند و از همینجا این جایزه را به آنها تقدیم می کنم.

۲۰:۳۰/ آغاز اجرای همخوانی سرود مردمی جشنواره عمار از ساخته های حمید شاهنگیان در دوران پیروزی انقلاب اسلامی که توسط محمدمهدی سیار بازسازی شده است.

۲۰:۴۰/ تقدیر از برگزیدگان بخش پژوهش، مقاله و نقدهای سینمایی با حضور نعمت الله سعیدی و سید حسین شهرستانی آغاز شد.

۱۵

طبق نظر هیات داوران، در بخش نقد سینمایی آقایان آرین طاهری برای اثر «ساختار روایی در سینمای مقاومت: زبان، زیباشناسی و بلاغت»، علی عبدی برای اثر «پذیرایی ساده؛ روایت انفجار خشم روشنفکر ایرانی» و میلاد فلاح برای اثر «نقد هرمنوتیک نوین بر فیلم نوح» شایسته دریافت لوح تقدیر جشنواره دانست.

هیات داوران در بخش مقاله فانوس جشنواره را به آقایان علی عبدی برای اثر «جشنواره عمار و خاکریزهای فتح نشده انقلاب» و علی جعفری برای اثر «آسیب شناسی بازنمایی دفاع مقدس در سریال های تلویزیونی» اهدا نمود.

همچنین هیات داوران در بخش پژوهش فانوس جشنواره را به آقای محمد جواد کربلایی برای اثر «بررسی دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب درباره سینما؛ مطالعه موردی جشنواره مردمی فیلم عمار» اهدا نمود.

۲۰:۴۸/ تقدیر از برگزیدگان بخش تیزر با حضور امیرمهدی پوروزیری، امیر ابیلی و مادر شهیدان ملکی آغاز شد.

هیأت داوران لوح تقدیر این بخش را به آقای امیر حمیدی برای ساخت تیزر فیلم های «فرشتگان قصاب» و «گام های شیدایی» تقدیم کرد.

هیأت داوران فانوس جشنواره را در این بخش به آقای سیدمهدی کرباسی برای ساخت تیزر فیلم «فاکتور صوری» به دلیل معرفی درست فیلم در زمانی کوتاه و ایجاد جذابیت برای مخاطب اهدا نمود.

۱۶

۲۰:۵۴/ تقدیر از برگزیدگان بخش «فیلم ما» با حضور محمد حسین بدری، روح الله نامداری اکران کننده شهر ایذه، مهدی آذز پندار، محسن سوهانی، خانواده شهید فلاح، شهید شجاعی، خانواده شهیدان خالقی پور و خانواده شهید مدنی آغاز شد.

طبق نظر هیات داوران آثار حاج شکرا…، امید سبز، یک پنجم، مادرانه، مأمور شیطان، چشم های دودی، بیا شمعتو فوت کن نامزد های بخش فیلم ما پنجمین چشنواره مردمی فیلم عمار بودند که در بخش مستند «فیلم ما» ضمن تقدیر از اثر «حاج شکرا…» ساخته حمیدرضا ایوب میگونی، فانوس جشنواره را به دلیل روایت روان و بی تکلف از ایثار مادران شهدا به آقای حسین برادران برای اثر «امید سبز» اهدا شد.

هیات داوران در بخش داستانی فیلم ما، ضمن تقدیر از آقای مهدی امینی برای اثر «مأمور شیطان» فانوس جشنواره را به خانم فاخته جلایرنژاد به دلیل ایجاز در بیان و نگاهی نو به کودکان فلسطین در اثر «مادرانه» و خانم سیده صدیقه میرغفاری به علت روایت ساده از مفهوم انتظار در اثر «بیا شمعتو فوت کن» اهدا نمود.

ضمناً هیأت داوران تقدیر ویژه خود را از خانم ها فاطمه حاجی پور، فاطمه زهرا درزی پور و اسراء دهزاد برای انیمیشن های «خلیج خونین» و «معجزه الهی» و خانم طهورا کیمیایی برای اثر «عملیات پایتخت»  به علت جسارت در ثبت تجربه اعلام داشت.

۲۱:۰۴/ نماهنگ پاسداشت مسعود ده نمکی پخش شد.

۲۱:۲۰/ تقدیر از مسعود ده نمکی با حضور خانم عصمت جمشیدی مادر که در زمان جنگ برای رزمندگان دفاع مقدس دستکش می بافت بعد از جنگ برای سربازان لب مرز دستکش می بافت و حالا برای هنرمندان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی دستکش می بافد و با حضور شهید جوادیان و مادر شهید علی خلیلی شهید امر به معروف.

۲۱:۲۹/ سرکار خانم عصمت فلکیان: من بیست و سه چهار سال بافتنی می بافتم ۳سال تهران بودم و بافتم و یزدهم بافتم. کار دیگری نمی توانستم برای رزمندگان بکنم. تا مدتی قبل هم می بافتم تا اینکه چشمانم دچار مشکل شد و دکترها گفتند دیگر نمی توانم بافتنی ببام. خداوند به خانواده شهدا صبر بدهد. من غیر از این کاری نمی توانستم بکنم. تنها آرزویی که دارم یک بار می خواهم بروم دیدار رهبر و ایشان را از نزدیک ببینم. تنها آرزوی من دیدار نزدیک با مقام معظم رهبری است. انشاءالله خداوند رهبرمان را نگهدارد و عمرشان را طولانی کند.

۲۱:۳۵/ دستکش بافته شده توسط خانم عصمت فلکیان به مسعود ده نمکی اهدا شد.

ده نمکی پس از دریافت لوح تقدیر گفت: شما بچه های عمار سونامی دهه نود هنر انقلاب هستید. نیامده لرزه به تن کسانی که این عرصه را حیات خلوت خود می دانستند انداختید. انشاءالله این عرصه در دهه های آینده در اختیار شما باشد و میدان دار آن باشید و ما از شما یاد بگیریم. یک تحفه بدرقه راهتان، آنچه که بر سر من آوردند در این ده سال سینما به من چیزی را آموخت که به شما می گویم، بدانید باید بین عزتی که خدا می دهد و عزتی که دیگران می دهند یکی را انتخاب کنید.

۲۱:۳۸/ پایان مراسم افتتاحیه. فیلم «اکسیژن» ساخته امیر داسارگر با موضوع فتنه ۸۸ اکران شد.

تعداد بازدید:594
بدون دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*


*