به گزارش خبرنگار سفیرفیلم، علی جمالی معاون تولید موسسه سفیرفیلم درباره حضور این موسسه در پنجمین جشنواره مردمی فیلم عمار گفت: «سفیرفیلم امسال با ۲۳ اثر شامل ۱ مستند بلند، ۸ مستند نیمه بلند و ۱۴ کار کوتاه در جشنواره عمار امسال حضور پیدا کرده است که نسبت به آثار سفیر در جشنواره عمار دوره قبل رشد قابل توجهی داشته است.»

تولید بیش از نیمی از آثار سفیر در عمار، توسط چهره های جدید بود

وی افزود: «شاید جالب باشد که بگویم بیش از نیمی از این آثار توسط تیم‌هایی تولید شده که نخستین بار است ساخت مستند در سفیر را تجربه می کنند.»

جشنواره عمار موعد سالانه تولیدات سفیر است

جمالی درباره اهمیت جشنواره عمار بیان داشت: «اصولا هر مجموعه تولید فیلم، موعدی را در سال برای جمع بندی کارهای خود در نظر می گیرد، ما در سفیر جشنواره عمار را به عنوان این نقطه در نظر گرفته ایم و اهمیت ویژه  ای برای رسیدن کارهای مان به این جشنواره قائلیم.»

رشد کمی با تأکید بر افزایش کیفیت، برنامه سال ۹۴ سفیر

معاون تولید سفیرفیلم درباره برنامه تولیدات آتی این مرکز خاطرنشان کرد: «در انتهای سال ۹۲ و در جریان برنامه ریزی برای سال جاری تصمیم گرفتیم سال ۹۳ شروع رشد کمی محصولات سفیر باشد که به حول و قوه الهی تا الان توانستیم بخش عمده ای از این هدف گذاری را محقق کنیم و ان شالله تا پایان سال به نقطه مطلوب نهایی خواهیم رسید. برنامه ما برای سال ۹۴ ادامه رشد کمی آثار با تأکید بر افزایش کیفیت خواهد بود. لذا در جشنواره عمار آینده شاهد آثار بیشتر و با کیفیت خیلی بهتر از مجموعه سفیر خواهید بود که سبد متنوعی از مسائل اساسی کشور را شامل می شود.»

طی یک برنامه ۶ ماه نیروهای جوانی به بدنه تولیدکنندگان سفیر جذب شدند

وی در پاسخ به این سوال که «در میان تولیدکنندگان سفیر چهره های جدید و جوانی به چشم می خورند. آیا این اتفاق با برنامه بوده است؟» اظهار داشت: «قطعا این حجم رشد بصورت اتفاقی نیست. بنده آخر سال ۹۲ در مصاحبه ای به جهش تعداد آثار در سال ۹۳ اشاره کرده بودم. ما برای سال ۹۳ بنای افزایش توان تولید داشتیم که قدم اول آن شناسایی نیروهای مستعد و تشکیل تیم های تولیدی بود. در ادامه در یک دوره ۶ ماهه زنجیره کاملی از شناسایی بچه های با استعداد، آموزش، تعریف پروژه و مشاوره از صفر تا صد فرآیند ساخت مستند را طراحی و اجرا کردیم. البته بچه های این دوره تجربه هایی در زمینه ساخت مستند داشتند، ولی می شود گفت اکثرا در این دوره اولین کار جدی خود را تولید کردند.»

جمالی ادامه داد: «غالب مستندهای کوتاه و نیمه بلندی که در جشنواره حضور دارند خروجی های همین دوره است و نتیجه ی آن، اضافه شدن جمع بسیار خوبی از نیروهای جوان و خوش استعداد به دایره تولیدکنندگان سفیر بود. انشالله در سال آینده از همین دوستان شاهد کارهای بلند و با کیفیت تری خواهیم بود.»

ساخت «میتینگ» تجربهای برای گام بلندتر در عرصه داستانی

معاون تولید «سفیرفیلم» درباره ساخت نخستین فیلم داستانی این مجموعه، «میتینگ» گفت: «سفیرفیلم با توجه به تجربه موفق خود در زمینه ی مستند و درخواست های مکرر از این مجموعه برای ورود به سینمای داستانی و تکرار تجربیات موفق در این زمینه، تصمیم به راه اندازی بخش داستانی گرفته است. پس از این تصمیم، مجموعه سفیر به طراحی، برنامه ریزی و زمینه سازی جهت ورود به این عرصه مشغول شد. علاوه بر پروژه های مطالعاتی که در حال انجام است، لازم دیدیم ساخت چند کار محدود داستانی را تجربه کنیم تا با دید دقیق تری به شیوه ورود مطلوب دست پیدا کنیم.»

وی افزود: «بنا براین از میان چند نفر از دوستانی که علاقه به همکاری داشتند، آقای ربیعی و فیلمنامه «میتینگ» به دلیل خصوصیات خاص فیلمنامه و توانمندی های دوست خوبمان انتخاب شد که شاهد خروجی اثر در جشنواره هستید و فکر می کنم برای کار اول یک مجموعه، کار قابل قبولی است.»

ورود همه جانبه به سینمای داستانی در کنار حفظ با قوت قالب مستند

جمالی در خصوص برنامه سفیر در حوزه تولیدات داستانی بیان داشت: «سفیرفیلم تصمیم به ورود به سینمای داستانی در کنار حفظ با قوت قالب مستند دارد و در حال آماده سازی شرایط و طراحی شیوه ورود به سینمای داستانی است، اما هنوز کار اصلی را شروع نکرده است. همانطور که می دانید سفیر علاوه بر تولید آثار تصویری دارای وجوه مختلفی مثل آموزش و عرضه است، لذا در حال برنامه ریزی برای ورود همه جانبه آموزشی، تولیدی و عرضه مناسب در سینمای داستانی است تا ان شالله سال ۹۵ برای سفیرفیلم سال عملیاتی شدن فرآیندهای طراحی شده برای حضور پرقدرت در عرصه تولیدات داستانی باشد.»