به گزارش سفیرفیلم، مراسم رونمایی از مستند «اصل قصه» همزمان با ایام برگزاری نمایشگاه کتاب تهران روز گذشته، سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه با حضور محمد حمزه زاده، مدیر انتشارات سوره مهر و دکتر محسن پرویز، معاون فرهنگی وزیر ارشاد در دولت نهم در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار شد.

مستند سازان وارد گود شوند

محمد حمزه زاده در حاشیه این نشست در پاسخ به خبرنگار سفیرفیلم، مستند «اصل قصه» را یک پرداخت خوب و قوی از وضعیت فروش کتاب در نمایشگاه عنوان کرد و ضمن اشاره به وظیفه رسانه های تصویری در فرهنگ سازی عمومی گفت: یک زمانی بود که می گفتند رسانه ها در رقابت با همدیگر هستند و به نوعی با یکدیگر همکاری ندارند، لکن در حال حاضر می شود از ظرفیت رسانه های تصویری مانند مستند و فیلم های سینمایی و … در ترویج مطالعه و کتاب و کتابخوانی استفاده کرد.

وی افزود: یکی از مستند های قوی و خوب که در این عرصه ساخته شده است همین مستند «اصل قصه» است که شما ساختید. البته این اثر فقط به بخشی از مسائل زیاد حوزه نشر پرداخته است. در شاخه ای که شما فعالیت دارید، یعنی زمینه مستند، مغتنم است که مستندسازان و فیلم سازان ما متوجه حوزه کتاب و نشر و مسائل آن بشوند و تا حد ممکن با شناخت این مسائل، مباحث مهم و استراتژیک ما را تبدیل به آثار تصویری کنند که می تواند  برای رساندن حرفهای ما را به عموم مردم و نخبگان صدای بلندی باشد

یک نقطه قوت و یک نقطه ضعف نمایشگاه از زبان حمزه زاده

رئیس انتشارات سوره مهر افزود: ما در این زمینه خلاء داریم و شاید بتوان گفت حتی ۵ مستند قابل قبول در عرصه نشر وجود ندارد. اما این کار یک مسیر و یک راهی است که پیش ما باز می شود در صورتی که رسانه های تصویری به کمک رفع مسائل حوزه نشر و مسائل کتاب بیاید.

این کارشناس حوزه نشر همچنین بیان نقاط ضعف و قوت نمایشگاه گفت: مهم ترین اشکال این نمایشگاه ها ناشر محور بودن است، من نمی گویم که مهم ترین ایراد این نمایشگاه، شلوغی و بدی آب و هوا و نبودن خدمات رفاهی است، بلکه نقطه ضعف بزرگ این است که نمایشگاه ناشر محور است و مخاطبان و کسانی که مراجعه می کنند برای خرید کتاب سردرگم اند و به همه محصولات دسترسی پیدا نمی کنند.

حمزه زاده نهایتا خاطرنشان کرد: اگر بپذیریم که این نمایشگاه یک بازار است، ناشر محور بودن آن بزرگترین مشکل است. اما نقطه مثبت همه نمایشگاه ها که تا امروز برگزار شده است نه مدیریت نمایشگاه ، نه ناشران و نه حتی کتابهاست، نقطه قوت همین مردمی هستند که می آیند و در این شلوغی و ازدحام و فضای نه چندان مناسب دنبال کتابهایشان می گردند و  برای ناشران و نویسندگان انگیزه ایجاد می کنند.