Print Friendly
با حضور کارشناسان و عوامل سازنده مستند

مردم باید «جای خالی» را پر کنند

۷۸

مراسم اکران و نشست تخصصی نقد و بررسی مستند «جای خالی» عصر دیروز سه شنبه ۳ شهریور ماه در با حضور کارگردان و تهیه کننده اثر و همچنین کارشناسان در خانه هنرمندان تهران برگزار شد.

به گزارش سفیرفیلم، مراسم اکران و نشست تخصصی نقد و بررسی مستند «جای خالی» عصر دیروز سه شنبه ۳ شهریور ماه در با حضور کارگردان و تهیه کننده اثر و همچنین کارشناسان در خانه هنرمندان تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مستند «جای خالی» برای حاضرین اکران شد که مورد استقبال گرم مخاطبین قرار گرفت.

بلافاصله بعد از اکران مستند، نشست تخصصی نقد و بررسی این اثر با حضور پدرام اکبری، منتقد سینما و همچنین کمیل سوهانی کارگردان و محمد صادق باطنی تهیه کننده این اثر آغاز شد.

اکبری در ابتدای سخنان خود ضمن تمجید از سازندگان و عوامل تولید این مستند، «جای خالی» را یک اتفاق بسیار خوب و امیدوار کننده برای طرح موضوع مهم و حیاتی فرهنگ دانست و گفت: باید ارزش کار این دوستان عزیز را دانست و از آنان بخاطر این حرکت خوب و امیدوار کننده تشکر کرد. موضوع فرهنگ حقیقتا اساسی ترین مساله امروز جامعه ماست که بسیاری هنوز دغدغه کنکاش در این حوزه مهم را ندارند. آنچه در مستند جای خالی دیدیم تلاشی خوب برای واکاوی بخش مهمی از فرهنگ به نام فرهنگ عمومی بود. البته باید توجه کرد که این اثر یک حرکت مقدماتی است و لازم است که همین جوانان عزیز و هنرمندان دیگر با ادامه این مسیر به نتایجی روشنی برسند.

۳

وی در ادامه با طرح این سوال که چرا مستند در بطن خود راهکاری برای رفع مشکلات موجود نمی دهد و فقط سوال را مطرح می کند به استقبال سخنان محمد صادق باطنی تهیه کننده این اثر رفت.

باطنی در ابتدای سخنان خود با تشکر از همه حاضران، این اثر را محصول دغدغه ای عمیق برای فرهنگ دانست و گفت: البته سخنان اصلی را باید از زبان کمیل سوهانی شنید که صاحب ایده این اثر بوده و هست . اما باید بگویم «جای خالی» تلاش می کند تا مردم را متوجه این موضوع مهم کند و آنان را به اندیشه در این مساله حیاتی یعنی فرهنگ، نماید. همه تلاش ما در ساختن این اثر، وادار کردن مردم به اندیشه در مورد این موضوع مهم بود.

بعد از سخنان باطنی، کمیل سوهانی کارگردان مستند سخنان خود را با تشکر از لطف همه دوستان آغاز کرد و ضمن اشاره به سخنان باطنی طرح موضوع مستند را حاصل دغدغه خود دانست و ادامه داد :

من و آقای باطنی هردو مهندس هستیم و در دانشگاه شریف درس خواندیم، همان وقت ها هم که در فضای دانشجویی حضور داشتیم و بعد از آن که من به عسلویه رفتم موضوع فرهنگ عمومی به شکل جدی دغدغه من بود. مظلومیت فرهنگ را همه ما به خوبی می دانیم اما تلاش برای کم کردن این غربت و مظلومیت را ما در سطح جامعه کمتر می بینیم. همانطور که آقای باطنی اشاره کردند این مستند یک طرح موضوع بود و ما امیدواریم که پرداختن به مقوله مظلوم فرهنگ ادامه پیدا کند.

۵

بعد از صحبت های کارگردان، مجری برنامه آقای پدرام اکبری با تشکر از تهیه کننده و کارگردان این اثر، از حاضرین خواست که سوالات خود را مطرح کنند که یکی از حاضرین با تشکر ویژه از عوامل سازنده از آنان خواست که این مسیر را ادامه دهند.

در ادامه «مرتضی شاملی» یکی دیگر از مستند سازان پیشکسوت که در سالن حضور داشت با اشاره به موضوع خوب فیلم انتقادی را نیز متوجه این اثر کرد و گفت : موضوعاتی که در فیلم مطرح شد برای من جالب بود. اشاره به قانون و ساختار فرهنگی در این اثر بسیار خوب بود. البته من نظر دوستان مبنی بر اینکه نتیجه گیری و پیدا کردن راه حل به عهده مخاطب باشد را قبول ندارم اما باید بگویم که فیلم در حد طرح مساله خوب بود.

۱۱

بعد از صحبت های شاملی، اکبری منتقد سینما و مجری برنامه با طرح این سوال که چرا پلان های این مستند همدیگر را تکمیل نمی کردند و تکرار می شدند؟ از عوامل مستند خواست که در صورت تمایل پاسخ به این سوال نیز پاسخ دهند.

تهیه کننده مستند جای خالی در پاسخ به این سوال گفت : ما تمام تلاش خودمان را برای این کار انجام دادیم اما به تصویر کشیدن برخی مفاهیم سختی خاص خودش را داشت که ما سعی کردم در نشان دادن آن تلاش کنیم و البته باید این نکته را اضافه کنم که این مستند در وجود من و کمیل ادامه دارد و به پایان نرسیده است.

در پایان این نشست سوهانی با اشاره به موضوع مستند بعدی خود افزود : فیلم بعدی که من مشغول ساخت آن هستم، در مورد بحران آب است. البته در ابتدا موضوع آن خشکسالی بود که طی پژوهش ما متوجه شدیم که خشکسالی به آن شکلی که ما فکر می کنیم وجود ندارد و مشکل نگاه فن سالارانه و غیرکارشناسی است. این نگاه در تمامی ساختار های امروزه ما نیز وجود دارد که باید اصلاح شود. من می پذیرم که این نگاه در مستند هم وجود داشته است و امیدوارم که در آثار بعدی شاهد رفع نقص ها باشیم.

باطنی نیز در تکمیل صحبت های سوهانی اضافه کرد: این نگاه فن سالارانه در بسیاری از بخش های فرهنگی ما نیز وجود دارد و البته چندین سال است که نخبگان ما را به سمت علوم مهندسی می کشانند. در دوره دانشجویی ما بسیاری از فارغ التحصیلان رشته های فنی به علوم انسانی متمایل شدند و آن را ادامه دادند. میخواهم بگویم که این مشکل وجود دارد اما امیدوارم که در سالهای آینده با تغییر فرهنگ عمومی شاهد رفع این معضل هم باشیم. ممنونم

۹

بعد از سخنان باطنی، مجری برنامه ضمن تشکر از حضار و مهمانان و کارشناسان ختم نشست را اعلام کرد.

گفتنی است این مستند شاعرانه-پژوهشی که پیش از این در بخش رقابتی مستندِ آخرین دوره جشنواره فجر شرکت کرده و جایزه بخش نقد درون گفتمانی جشنواره عمار را از آنِ خود کرده بود، در موسسه «سفیرفیلم» تولید شده است. تهیه‌کننده و تصویربردار اثر «محمدصادق باطنی» است و نویسندگی کار را «آرین طاهری» برعهده داشته است. «محمدالیاس قنبری» پژوهشگر اثر و «محمدرضا خندان» نیز تدوین‌گر این مستند ۶۰ دقیقه‌ای هستند.

برای مشاهده گزارش تصویری این نشست اینجا کلیک کنید.

تعداد بازدید:83
بدون دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*


*