به گزارش سفیرفیلم قسمت هایی از مستند «شکار طبس» آخرین تولید موسسه سفیرفیلم، در برنامه های تلویزیونی و بخشهای خبری با عنوان «داستان اولین شکار» پخش شد.

این مستند حاوی تصاویری از شکار پهپاد RQ170، پرواز آن از پایگاه قندهار و نیز تصاویر رمزگشایی شده از حافظه این پرنده می باشد که تاکنون منتشر نشده بودند.

این اثر در مرکز مستند سفیر و به نویسندگی و کارگردانی علی جمالی و تهیه کنندگی مجتبی خلفی زاده تولید شده است.

علی جمالی، نویسنده و کارگردان این مستند در گفتگو با خبرنگار سفیرفیلم گفت: «پس از تایید همکاری ما با نیروی هوافضای سپاه برای ساخت این مستند، مراحل تحقیق و مطالعه آن ۴ ماه و تولید آن نیز یک ماه و نیم زمان برد. ما سعی کردیم برای ساخت این مستند از کسانی استفاده کنیم که به طور مستقیم و از نزدیک در جریان اتفاقات مربوط به این پرنده قرار داشتند.»

کارگردان شکار طبس در پاسخ به این سوال که این مستند شامل چه مواردی است؟ گفت: «سعی کردیم تا ابعاد مختلف این موضوع و ابعاد جدید مطرح نشده از این ماجرا را نشان دهیم. همچنین به عملیات روانی بسیار خوبی که انجام گرفت نیز پرداخته و در انتها توانمندی سپاه در شکار RQ170 را معرفی کردیم. همچنین در بخشهایی از این فیلم به سابقه جاسوسی آمریکا در ایران و نیز توانمندی های هوایی ایران در عرصه پهپاد بویژه پهپاد ایوب که چندی پیش توسط حزب الله استفاده شد نیز پرداخته شده است.»

قبل از انقلاب هم پهباد داشتیم

جمالی با انتقاد از افرادی که پهپادهای موجود را کپی نسخه آمریکایی می دانند افزود:«پیش از انقلاب، توسط رژیم تعدادی پهباد خریداری شده بود اما بیشترین کارایی آنها مورد هدف قرار گرفتن به عنوان یک سیبل متحرک بود. اما پس از انقلاب و در دوران جنگ، به علت نیازی که برای بدست آوردن اطلاعات وجود داشت، پهبادهایی طراحی و ساخته شد. که مثال معروف آن پهباد مهاجر است. که ابراهیم حاتمی کیا از روی نمونه واقعی، فیلم مهاجر را ساخته است. پس از جنگ نیز این راه ادامه پیدا کرد. و امروزه پهبادهای کوچک و بزرگی در ایران و به صورت بومی ساخته می شود. بزرگترین پهبادی که تاکنون در ایران ساخته شده است، شاهد ۱۲۹ است. همچنین پرنده ی “ایوب” که توسط حزب الله لبنان به کارگیری شد نیز یکی از پهبادهای ایرانی است که توانست قدرت ایرانی را به به رخ دشمنان خود بکشد. البته اینگونه هم نیست که استفاده ای از آن پهباد صورت نگرفته باشد، که در آینده ای نزدیک، قطعا اتفاقات بزرگی رخ خواهد داد و پرنده ای که قرار بود علیه ما به کارگیری شود، بر ضد خودشان استفاده خواهد شد.

وی درباره پیامدهای رسانه ای پخش این مستند گفت: «البته این مستند هنوز به طور کامل پخش نشده است و در نسخه کامل آن مسائلی در مورد جاسوسی های آمریکا در ایران و حتی سایر توانمدیهای پهپادهای ایرانی از جمله همان پهپاد ایوب نیز به میان آمده است. اما در پاسخ به سوال شما این نکته را اشاره کنم که سال گذشته که فقط تکه هایی از این مستند پخش شد، تا دو هفته  همه دنیا را به خود مشغول کرده بود. ما در این مستند حرف های جدیدی را مطرح می کنیم که به نظر می رسد واکنش هایی مشابه با آنچه سال قبل داشتیم را مشاهده کنیم.»

نویسنده مستند شکار طبس با اشاره به مشکلات و سختی های تهیه این مستند گفت: «هوشمندی و درایت و توجهی که سردار حاجی زاده به مسئله رسانه داشتند بسیاری از مشکلات را برای ما هموار می کرد و اگر حمایت های ایشان نبود، به طور قطع مستند با این کیفیت هرگز ساخته نمی شد، اما سخت گیری های که در بعضی موارد بی مورد بود، برای ما مشکلات عجیبی بوجود آورد و مسیر ساخت مستند را کمی دچار سختی می کرد. به نظر من لازم است سایر مسئولین نیز همچون سردار حاجی زاده جنگ کنونی را که جنگ رسانه ای است درک کنند.»