Print Friendly
آموزش مجازی سفیرفیلم

سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال | درس پنجم: رنگ‌ها

در درس پنجم از سیر «سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال» آموزش مجازی سفیرفیلم با مفهوم رنگ‌های component ،RGB ،composite آشنا شوید.

درس پنجم- رنگ‌های component ،RGB ،composite

کامپیوتر تصویر را با تولید و بازسازی سیگنال‌های RGB‌ نمایش می‌دهد. در این فرآیند، اطلاعات مربوط به سه رنگِ قرمز، آبی و سبز در سه مسیر مختلف پردازش می‌شود و در نهایت با ترکیب آن‌ها تصویر به وجود می‌آید. این روش در دوربین‌های دیجیتال عکس‌برداری و تصویربرداری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

RGB1

در سیستم‌های آنالوگ این موضوع متفاوت است. این تفاوت به زمانی بر می‌گردد که هنوز تصاویر ضبط شده سیاه و سفید بودند. نمایشگرهای سیاه‌و‌سفید تنها شامل یک سیگنال روشنایی می‌باشند که «Luminance» نام دارد. «Luminance» به معنی «شدت نور ساطع شده از سطح بر واحد سطح در جهت مشخص» است.

Open University Student

وقتی رنگ وارد سیستم پخش آنالوگ شد، دو سیگنال به این سیگنال اضافه شد که به آن‌ها «Chrominance» گفته می‌شود و مجموعاٌ سیستم «Composite» را به وجود آوردند. «Chrominance» به معنی «تفاوت رنگ بین یک رنگ داده شده در تصویر تلویزیونی و رنگ استاندارد آن در روشنایی برابر» می‌باشد.

SONY DSC

کابل انتقال دهنده سیستم Composite

در سیستم کامپوزیت سیگنال تصویر که شامل رنگ‌ها  و روشنایی آن‌ها است از طریق یک کابل (معمولاً با سر زرد رنگ) انتقال پیدا می‌کند و صدا توسط دو کابل دیگر (سیگنال صدای راست و چپ که معمولاً با رنگ‌های سفید و قرمز مشخص می‌شوند) منتقل می‌شود.

Untitled3

ورودی صدا و تصویر مربوط به سیستم Composite      کابل انتقال دهنده تصویر و صدا در سیستم Composit

از طریق «encoding» می‌توان سیگنال‌های صدا و تصویر را به همراه سیگنال‌های هماهنگ‌سازی جمع، و در قالب یک سیگنال انتقال داد. این کار سبب سهولت در ضبط و پخش می‌شود، ولی در مقابل کیفیت تصویر را کاهش می‌دهد. از سیستم Composite معمولاً در تلویزیون‌ها و ویدئو‌های آنالوگ استفاده می‌شود.

سیستم‌های پیشرفته‌تر از روش دیگری برای انتقال تصویر استفاده می‌کنند. در این روش سیگنال‌ «Luminance» و دو سیگنال «Chrominance» از طریق 3 کابل‌ جداگانه، انتقال پیدا می‌کنند. به این سیستم انتقال تصویر «‌Component» می‌گویند. با استفاده از این سیستم که به همراه دو کابل صدا، در مجموع دارای 5 کابل ‌است، می‌توان تصاویر دیجیتال و آنالوگِ با کیفیت بالا را، بدون کاهش کیفیت به سیستم پخش انتقال داد. این سیستم با نام «RGB Component Video» نیز شناخته می‌شود که به اختصار آن را RGB می‌نامند.

Untitl3

پنج کابل انتقال دهنده تصویر و صدا                        سه کابل انتقال دهنده تصویر

در سیستم Component                                     در سیستم Component  

روش جدیدتری که امروزه برای انتقال تصاویر با کیفیت بالا به کار گرفته می‌شود، استفاده از کابل HDMI است که قابلیت انتقال همه‌ی سیگنال‌های مورد نظر را بدون کاهش کیفیت دارد. در بخش کابل‌ها به بررسی خصوصیات این کابل می‌پردازیم.

 

پرسش و پاسخ

چنانچه پیرامون این درس پرسشی دارید، از بخش زیر برای ما ارسال کنید:

نام شما:*

ایمیل شما:*

تعداد بازدید:3,982
۲ دیدگاه
 1. باسلام
  سلام در نقاشی از رنگ زرد بعنوان رنگ اصلی استفاده میشود ولی در طیف بالا رنگ زرد فرعی و نتیجه ترکیب رنگ سبز و قرمز میباشد چرا؟

  • با سلام
   این امر به ماهیت رنگ‌ها در نور و رنگ‌های نقاشی باز می گردد.
   سیستم رنگی نور سیستم افزایشی است. اگر بخواهیم سیستم افزایشی را با بیانی ساده مطرح کنیم، این سیستم به این معنی است که با تاباندن دو نور به یک قسمت از صفحه سفید، رنگ بازتابی برابر با حاصل جمع طول موج این دو رنگ می باشد. اما سیستم رنگ‌های نقاشی سیستم کاهشی است. این سیسم با جذب طیف‌های دیگر وبازتاب یک طیف رنگ را به وجود می آورد.مثلا یک صفحه که در نور سفید آبی دیده می شود به این معنی است که تمام طیف‌ها بجز آبی را جذب می کند. نکته مهم در مورد رنگ‌های اصلی کاهشی این است که به طور اشتباه این رنگ‌ها آبی، قرمز و زرد در نظر گرفته می شوند. در صورتی که رنگ‌های اصلی کاهشی فیروزه‌ای، ارغوانی و زرد هستند.
   همان طور که در درس نشان داده شده این سه رنگ از ترکیب دو به دوی رنگ‌های اصلی افزایشی به وجود می آیند. حال با در نظر گرفتن ساختار کاهشی به بررسی ترکیب این رنگ‌ها می پردازیم.
   یک سطل رنگ ارغوانی را در نظر بگیرید. رنگ ارغوانی از ترکیب آبی و قرمز درست شده است. پس سطل رنگ ارغوانی طیف سبز را جذب می کند. حال یک سطل فیروزه‌ای را در نظر بگیرید. این رنگ حاصل ترکیب سبز و آبی است. پس سطل رنگ فیروزه‌ای تنها رنگ قرمز را جذب می کند. حال اگر این دو رنگ را در یک سطل بریزیم و با هم ترکیب کنیم، خاصیت جذبی این دو رنگ نیز با هم ترکیب و جمع می شود. پس نتیجه حاصل بخاطر رنگ ارغوانی جاذب سبز و بخاطر رنگ فیروزه‌ای جاذب سبز است. تنها رنگ مشترکی که هیچ کدام جذب نمی کنند آبی است و ترکیب این دو آبی دیده خواهد شد.
   پس از این به بعد می بایست رنگ‌های اصلی را با دو دسته رنگ‌های اصلی افزایشی که آبی و قرمز و سبز هستند و رنگ‌های اصلی کاهشی که فیروزه‌ای و ارغوانی و زرد هستند بشناسیم.
   آموزش سفیرفیلم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

*

RSS