Print Friendly
آموزش مجازی سفیرفیلم

سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال | درس هشتم: جدول رنگ‌ها

در درس هشتم از سیر «سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال» آموزش مجازی سفیرفیلم با نحوه کار و موارد استفاده جدول رنگ ها آشنا شوید.

درس هشتم- جدول رنگ‌ها

یک از نکات مهم یک تصویر خوب رعایت تراز سفید و روشنایی تصویر است. در هنگام تصویربرداری ابزارهای گوناگونی مانند فیلترها، تنظیمات خود دوربین و … برای اصلاح تراز سفید وجود دارد و همچنین برای تنظیم روشنایی می‌توان از قابلیت‌های دوربین مانند سرعت شاتر، دیافراگ و گین استفاده کرد که در درس‌های بعد به بررسی آن خواهیم پرداخت. اما همیشه نمی‌توان در هنگام تصویربرداری به رنگ و نور مناسب رسید. این اتفاق می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله:

۱. هنگامی که اتفاقی سریع در حال رخ‌دادن است و شما برای ثبت آن لحظه، زمان کافی را در اختیار ندارید تا دوربین را تنظیم کنید.
۲. شرایط نوری محیط به گونه‌ای است که قابلیت تنظیم ندارد و ترازسفید را به گونه‌‌ای ناخواسته تغییر می‌دهد.
۳. فیلم‌بردار مهارت و یا اطلاعات لازم را برای تنظیم تراز سفید نداشته و تصویری نامناسب ضبط کرده است.

از دلایل دیگری که سبب تصحیح رنگ و نور در مرحله تدوین می‌شود، استفاده از دو دوربین و یا فیلم‌برداری در دو مکان یا زمان متفاوت است. تنظیم تراز سفید دو دوربین متفاوت به طور یکسان، بسیار مشکل و زمان‌گیر است. همچنین با عوض‌شدن زمان و مکان دیگر نمی‌توان با استفاده از ابزار‌های دوربین به تصاویر درست رسید. زیرا تصویر درست در شرایطی مانند مصاحبه گرفتن از یک نفر در یک مکان ولی در دو زمان متفاوت (مانند مصاحبه آقای صفار هرندی در مستند مصاف 1) به معنی یکسان‌بودن نور و رنگ این دو برداشت است.

1

دو نمای فوق مربوط به مستند «مصاف ۱» می باشد. دو تصویر در دو زمان متفاوت گرفته شده و همان طور که مشخص است، رنگ دو تصویر به دلیل تفاوت تراز سفید متفاوت است.

برای برطرف‌کردن مشکلاتی که ذکر شد. از ابزاری به نام جدول رنگ‌ها و یا مکبس چارت استفاده می‌شود. مکبس نام شرکتی است که برای اولین بار این جدول را در سال 1976 درست کرده است. با گذشت زمان و نقل انتقال‌های تجاری، امتیاز این جدول به شرکت ایکس-رایت (X-Rite) تعلق پیدا کرده است.

X-Rite شرکتی آمریکایی در ایالت میشیگان آمریکا است که محصولات تطبیق دهنده رنگ تولید می‌کند. این محصولات شامل تجهیزات تطبیق رنگ نقاشی می‌باشد. همچنین  این شرکت محصولاتی جهت میزان کردن رنگ در فیلم‌ها و تصاویر اشعه‌ایکس نیز ارائه می دهد.

x-rite

جدول رنگ‌ها شامل 24 خانه رنگی می‌شود که به صورت 4×6 کنار هم قرار گرفته‌اند. مساحت هر خانه 2 اینچ مربع و ابعاد کلی این جدول 8.25×11 و یا 9×13 اینچ می‌باشد.

423

رنگ‌های قرار گرفته بر روی این جدول رنگ‌های مشخصی هستند که به 4 دسته اصلی تنظیم می‌شوند:

۱. رنگ‌های اصلی مانند قرمز، آبی، سبز، زرد، فیروزه‌ای و ارغوانی.
۲. طیف خاکستری از سفید تا سیاه برای تنظیم روشنایی و یا تصاویر سیاه‌سفید یا سیاه‌سفید شده.
۳. رنگ‌های طبیعی مانند رنگ پوست، آسمان ، برگ درخت و رنگ یک گل خواص به نام کاسنی دشتی.
۴. رنگ‌های متفرقه که از رنگ میوه‌ها و گل‌ها گرفته شده‌ است.

cikorija

گل کاسنی دشتی

کد این رنگ‌ها در سیستم‌های مختلف رنگی از جمله RGB مشخص است. هنگام تدوین می‌بایست تصویر را به قدری اصلاح کرد که کد رنگ‌های جدول در تصویر برابر با کد رنگ‌های واقعی شوند.

Color_Checker_Chart

جدول رنگ به همراه کد رنگها در سیستم RGB

corr

تصویر اصلی (سمت چپ) در مقایسه با تصویر اصلاح شده (سمت راست) / به تفاوت رنگ های جدول رنگ ها توجه کنید

به غیر از جدول رنگ بررسی شده در این درس، مدل‌های دیگری از جدول رنگ هم وجود دارند. این مدل‌ها یا رنگ‌های دیگری را شامل می‌شوند و یا اینکه دارای تعداد رنگ بیشتری هستند.

ColorChecker-Digital-SG

مدل دیگری از جدول رنگ ها با 140 رنگ متفاوت که 24 تای آنها با مدل کلاسیک آن مشترک است

mini

نمونه جیبی جدول رنگ ها

 

پرسش و پاسخ

چنانچه پیرامون این درس پرسشی دارید، از بخش زیر برای ما ارسال کنید:

نام شما:*

ایمیل شما:*

تعداد بازدید:3,264
بدون دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

*

RSS