Print Friendly

افزایش جزوات آموزش مستندسازی به تعداد دو جزوه در هفته

amouzesh

معاونت آموزش سفیرفیلم طی اطلاعیه ای از انتشار دو جزوه «آموزش مجازی مستندسازی» در هفته در سال جدید خبر داد.

به گزارش سفیرفیلم، معاونت آموزش این موسسه طی اطلاعیه ای به ارائه گزارشی درباره دوره های آتی آموزش مجازی سفیرفیلم خود پرداخته است. بنا بر این اطلاعیه، در سال جدید پیرو استقبال مخاطبان محترم از این بخش و همچنین پایان یافتن سطح آموزش های اولیه، این موسسه بنا دارد زین پس بصورت دو جزوه در هفته، آموزش های خود را پی بگیرد. لذا در روزهای دوشنبه و چهارشنبه منتظر جزوات آموزش مستندسازی باشید.

amouzesh

در ادامه متن کامل این اطلاعیه آمده است:

باسمه تعالی

اکثر افراد در نگاه اول می پندارند که می‌توان تنها با تکیه بر استعداد هنری و ایده‌پردازی در عرصه سینما کار کرد. این امر شاید به علت سهولت در دسترس‌بودن ابزار این رشته نسبت به رشته‌های دیگر تشدید شود. اما این رشته نه تنها مانند دیگر رشته‌های هنری، نیازمند یادگیری قواعدی است که برای رسیدن به یک کار با حداقل کیفیت لازم است؛ بلکه به علت گستردگی فن‌آوری در این عرصه هنری می‌بایست با تکنولوژی‌های به کار رفته در این عرصه نیز آشنا شد. زیرا سینما خود فرزند تکنولوژی است. برای اینکه بتوان بهترین نتیجه را از این تکنولوژی گرفت، همانند هر فن دیگری، می‌بایست با آن آشنا شد و شناخت کافی نسبت به ابعاد آن پیدا کرد. پس یکی از مهم‌ترین مسائلی که برای ورود به این حیطه لازم است، آموزش و یادگیری است. شاید بتوان گفت که یادگیری این فنون حتی می‌تواند تأثیری بیشتر از استعداد هنری و موضوع بر روی کیفیت کار بگذارد. می‌توان مستند‌های  فراوانی را یافت که با وجود موضوع خوب و ایده بدیع، به دلیل نداشتن فرم درست و مناسب نتوانسته‌اند مطلب خود را انتقال دهند. از سوی دیگر می‌توان مستندهایی را یافت که هر چند موضوعی تکراری داشته‌اند، ولی به دلیل فرم مناسب و محکم‌شان توانسته‌اند حرف خود را به گوش مخاطبان فراوانی برسانند.

در 6 ماه گذشته که سفیرفیلم برنامه «آموزش مجازی مستندسازی» خود را آغاز کرده است، سعی بر آن بوده است که تا حد لازم به آموزش «تصویربرداری» پرداخته شود. دوره آموزش تصویربرداری شامل 5 فصل است که هریک به جنبه‌ای از تکنیک‌های تصویربرداری می‌پردازند. فصل اول که از مهرماه آغاز شد، دربردارنده موارد زیر بود:

۱. قواعد پایه قاب‌بندی
۲. انواع قاب‌ها از نظر اندازه و زاویه
۳. پایه‌های گوناگون
۴. حرکت‌های آن‌ها

این فصل که شامل 13 درس می‌باشد،‌ سعی در بررسی و آموزش الفبای اولیه لازم برای تصویربرداری دارد.

فصل دوم که از نیمه بهمن آغاز شده، به «بررسی دوربین‌های دیجیتال» از نظر ساختاری می‌پردازد و هدفش شناخت تأثیرات ساختار داخلی دوربین بر روی کیفیت کار است. هم چنین در بخش‌هایی به بررسی تکنیک‌هایی که با یادگیری مشخصات کاری دوربین می‌توان اعمال کرد، می‌پردازد. تاکنون 9 درس از 22 درس این مجموعه بر روی سایت قرار گرفته است. در این 9 درس با مطالب زیر آشنا شدیم:

۱. ویژگی‌های دوربین دیجیتال
۲. انواع سنسورها
۳. سیستم‌های رنگی دیجیتال
۴. نحوه کارکرد رنگ در تصاویر دیجیتال

انشاءالله از این به بعد با دو درس در هفته مسیر آموزش مجازی را ادامه خواهیم داد. دروس آینده فصل «سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال» به بررسی موارد زیر می پردازد:

۱. حساسیت سنسورها
۲. شاتر
۳. فرمت‌های تصویر از نظر ابعاد و پردازش

در فصل سوم عدسی‌ها و یا به اصطلاح لنز دوربین را بررسی کرده و موارد زیر را می‌شناسیم:

۱. انواع عدسی‌ها
۲. اجزای داخلی آن‌ها
۳. تأثیر عدسی و اجزای آن را بر روی تصویر

در فصل چهارم تصویربرداری، نگاهی دقیق‌تر به رنگ در تصاویر می‌اندازیم. در ادامه آن فیلترهای تصویربرداری را مورد بررسی قرار داده و معیارهای سنجش رنگ تصویر را معرفی می‌کنیم.

در آخرین فصل، یعنی فصل پنجم، سیستم‌های انتقال اطلاعات، ذخیره‌سازی و پخش دیجیتال آشنا می‌شویم تا بتوانیم بهترین روش انتقال، ذخیره‌سازی را برای بهبود در سرعت کار انتخاب کنیم و همچنین بهترین نمایشگر را برای به نمایش گذاشتن کارمان.

معاونت آموزش سفیرفیلم در حال پژوهش در حوزه‌های تدوین، فیلمنامه و فن مصاحبه بوده و در آینده دوره‌های آموزشی جدید و متنوعی روی سایت قرار خواهد گرفت. امید است که این آموزش‌ها یاری دهنده شما برای ورود هر چه عمیق‌تر به حوزه فیلم‌سازی و مستندسازی باشد.

با تشکر از همراهی شما

آموزش سفیرفیلم

تعداد بازدید:993
۱ دیدگاه
  1. سلام.خیییلیییی ازتون ممنونم…..خداقوت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*


*

RSS