Print Friendly
آموزش مجازی سفیرفیلم

سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال |درس دهم: حساسیت سنسور، Gain و ISO

amouzesh 2-10

در درس دهم از سیر «سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال» آموزش مجازی سفیرفیلم با حساسیت سنسور، Gain و ISO آشنا شوید.

درس دهم- حساسیت سنسور، Gain و ISO

همان‌طور که در درس سنسورها و پیکسل گفته شد، هر پیکسل با دریافت نور یک ولتاژ در خود ذخیره می‌کند که سبب ایجاد سیگنال می‌شود. از جمع و پردازش این سیگنال‌ها تصویر به وجود می‌آید. مقدار این سیگنال معیاری از روشنایی آن پیکسل می‌باشد.

برای حساسیت سنسور دوربین به نور از دو اصطلاح ISO و Gain استفاده می‌شود. اصطلاح ISO به حساسیت سنسور دوربین‌های عکاسی و اصطلاح Gain به حساسیت سنسورهای تصویربرداری اطلاق می‌شود.

Z_0013

منوی انتخاب حساسیت در دوربین 1d Mark iv Canon

panel-gain

تنظیم بهره با استفاده از کلید های تعبیه شده بر روی دوربین تصویربرداری

ISO از سال 1974، به عنوان استاندارد جهانی اندازه‌گیری حساسیت فیلم به نور، شناخته می‌شود. در فیلم‌های عکاسی با استفاده از تغییر مواد شیمیاییِ پوشاننده‌ سطح فیلم، حساسیت جدید ایجاد می‌کنند. اما این کار در دوربین‌های دیجیتال متفاوت است، با این حال برای راحتی کارِ عکاس‌ها، پس از جابجایی از سیستم آنالوگ به دیجیتال هنوز از اصطلاح ISO در دوربین‌های عکاسی استفاده می‌شود. بدین شکل که مثلا هنگامی که حساسیت ISO 100 را انتخاب می‌کنیم، سنسور دوربین ما از نظر حساسیت به نور همچون یک فیلم عکاسی با حساسیت مشابه عمل می‌کند.

Kodak

یک بسته فیلم KODAK با حساسیت 200

در سیستم‌های دیجیتال وقتی حساسیت دوربین را افزایش می‌دهیم به صورت الکترونیکی، سیگنال خروجی پیکسل تقویت می‌شود. یعنی با اضافه کردن ولتاژ به ولتاژ خروجی سنسور، تصویر به طور الکترونیکی (نه اپتیکی) روشن می شود.

gain

نمونه ای ساده شده از تقویت سیگنال

نکته منفی در مورد گین این است که این افزایش ولتاژ علاوه بر تقویت سیگنال اصلی، نویزهای همراه با آن را نیز تقویت می‌کند. به همین دلیل با افزایش Gain یا بهره در سنسور دوربین‌ها، تصویر خروجی با افزایش نویز مواجه می‌شود. فلذا باید در نظر داشته باشیم که تا جای ممکن در تصویربرداری از پایین‌ترین بهره استفاده کنیم. همچنین در محیط‌های کم نور مناسب است تا جای ممکن با تنظیم شاتر و دیافراگم به شفافیت نوری مطلوب برسیم و از تغییر بهره، تنها در موارد ضروری استفاده نماییم.

nosie gain

تقویت سیگنالی که روی آن نیویز قرار دارد

این افزایش نویز سبب ایجاد دانه‌هایی در تصویر شده که به اصطلاح به آنها Grain می‌گویند. این دانه‌ها کیفیت تصویر را کاهش داده و به تصویر حالتی برفکی می‌دهند. البته در صورت ایجاد این دانه‌ها در تصویر می‌توان تاحدی با استفاده از فیلترهای گرافیکیِ کاهش نویز در هنگام تدوین، آنها را حذف کرد. ولی تصویر حاصل به هیچ وجه کیفیت یک تصویر با بهره مناسب را نخواهد داشت.

image-quality-and-iso-sensitivity

مقایسه کیفیت یک تصویر با ISO های گوناگون
با افزایش بهره از چپ به راست میزان دانه های تصویر افزایش می یابد

 

پرسش و پاسخ

چنانچه پیرامون این درس پرسشی دارید، از بخش زیر برای ما ارسال کنید:

نام شما:*

ایمیل شما:*

تعداد بازدید:4,151
بدون دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*


*

RSS