Print Friendly
آموزش مجازی سفیرفیلم

سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال | درس سیزدهم: کلاکت و تایم کد

در درس سیزدهم از سیر «سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال» آموزش مجازی سفیرفیلم با کلاکت و تایم کد و انوع و کاربرد آنها آشنا شوید.

درس سیزدهم- کلاکت و تایم کد

کلاکت:

«کلاکت» یا Clapperboard وسیله‌ای است که با استفاده از آن، اطلاعات مربوط به هر پلان و برداشت را بر روی فیلم ثبت می‌کنیم. این وسیله برای موقعیت‌های سینمایی (قابل کنترل) استفاده می‌شود و در موقعیت‌های مستند (غیرقابل کنترل) کاربردی ندارد.

این کار بدین صورت انجام می‌پذیرد که اطلاعات بر روی «کلاکت» نوشته شده و در ابتدای برداشت جلوی دوربین قرار می‌گیرد. در نتیجه هر برداشت در ابتدای خود چند ثانیه‌ای حاوی اطلاعات مربوطه می‌باشد.

Clapperboard_of_-Black_Thursday-

اطلاعاتی که بر روی «کلاکت» نوشته می‌شود معمولا شامل نام فیلم، نام کارگردان، نام تصویربردار، شماره‌ نما در فیلم‌نامه و شماره برداشت آن نما می‌شود. البته می‌توان اطلاعات دیگری را نیز بر روی آن نوشت.

کارکرد ابتدایی «کلاکت» مربوط به تصویربرداری آنالوگ است. در تصویربرداری آنالوگ چه به صورت نگاتیو و چه به صورت ضبط بر روی نوار، قابلیت جابجایی و حرکت میان برداشت‌ها کم است و این کار با سرعت پایین انجام می‌شود. وجود «کلاکت» در ابتدای تصویر می‌تواند کمک زیادی به تدوینگر در پیداکردن نما و برداشت مورد نظر کند.

کارکرد دیگر آن مربوط به هماهنگ‌سازی تصویر و صدا است. در تصویربرداری‌های حرفه‌ای داستانی یا مستند از سیستم دیگری به جز دوربین برای ضبط صدا استفاده می‌شود. این سیستم‌ها می‌توانند صدا را با کیفیتی بهتر و با نویزی کم‌تر ضبط کنند. برای این که صدا و تصویری که به صورت جدا ضبط شده‌اند، هم‌خوانی خوبی داشته باشند، می‌بایست نقطه‌ای را به عنوان نقطه مرجع در نظر گرفت. برای این کار از صدای ناشی از برخورد قسمت لولا شده‌ «کلاکت» با آن استفاده می‌کنند. این صدا -که صدای رسایی است- را با لحظه برخورد آن در تصویر هماهنگ می‌کنند. در نتیجه تمام تصاویر و صداها از آن به بعد با هم هماهنگ می‌شوند.

«کلاکت» انواع گوناگونی دارند. کلاکت‌های دیجیتال، که درج اطلاعاتی مانند زمان به صورت دیجیتال بر روی آنها انجام می‌پذیرد. کلاکت‌های وایت‌برد، که با استفاده از ماژیک وایت‌برد بر روی آن‌ها می‌نویسند و پاک می‌کنند و کلاکت‌های ساده که می‌بایست اطلاعات بر روی چیزی شبیه به چسب کاغذی نوشته شده و برروی آنها چسبانده شوند.

movie_slate_led_clapperboard_alarm_clock_1

بعضی از کلاکت‌ها دارای جدول رنگ می‌باشد که می‌تواند بجای مکبث چارت مورد استفاده قرار گرفته و در فرآیند اصلاح رنگ و نور به ما کمک کند. نرم‌افزاری هم برای تبلت‌های اَپل وجود دارد که می‌توان از آن به عنوان «کلاکت» استفاده کرد.

clapperboard

تایم کد:

«تایم کد» به زمانی گفته می‌شود که به کل تصویربرداری اختصاص داده می‌شود به گونه‌ای که از ابتدای اولین تصویر این زمان شروع به کار می‌کند.

اهمیت اصلی «تایم کد» کمک به تدوینگر است. بدین صورت که «تایم کد» یک مرجع زمانی است. یعنی به هر فریم و هر لحظه از فیلم یک عدد (زمان خاص آن) نسبت به آغاز «تایم کد» تعلق می‌گیرد. در این حالت تدوینگر هنگام تدوین با داشتن «تایم کد» به راحتی می‌تواند صحنه مورد نظر خود را پیدا کند. البته این کارکرد در سیستم‌های آنالوگ پررنگ‌تر است.

Go cart race

مورد استفاده دیگر «تایم کد» هماهنگی صدا و تصویر است. البته برای این کار باید دقت کرد که «تایم کد» سیستم ضبط صدا با دوربین هماهنگ باشند.

این نکته قابل ذکر است که برای بهترشدن کار و جلوگیری از اتفاقات پیش‌بینی نشده بهتر است از هر دو سیستم «کلاکت» و «تایم کد» برای هماهنگ‌سازی صدا استفاده نمود. برای این کار نمونه‌ای از «کلاکت» وجود دارد که بر روی آن «تایم کد» به صورت دیجیتال قرار گرفته و هنگام ضبط تصویر توسط دوربین ثبت می‌شود.

Digital_clapperboard

پرسش و پاسخ

چنانچه پیرامون این درس پرسشی دارید، از بخش زیر برای ما ارسال کنید:

نام شما:*

ایمیل شما:*

تعداد بازدید:3,317
بدون دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

*

RSS