Print Friendly
آموزش مجازی سفیرفیلم

سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال | درس پانزدهم: سیستم اینترلیس

amouzesh 2-15

در درس پانزدهم از سیر «سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال» آموزش مجازی سفیرفیلم با سیستم اینترلیس اولین سیستم تبدیل ضبط تصویر بر روی نوار یا حافظه دیجیتال آشنا شوید.

درس پانزدهم- سیستم اینترلیس Interlace

همان طور که درس «وضوح تصویر» بحث کردیم، از عوامل مؤثر بر کیفیت تصویر، فرمت آن است. در دروس پیش‌رو به بررسی فرمت‌های گوناگون خواهیم پرداخت.

سیستم اینترلیس اولین سیستم تبدیل ضبط تصویر بر روی نوار یا حافظه دیجیتال است. در این روش همان‌طور که گفته شده است، تصاویر خط به خط خوانده می‌شوند. این خوانش به گونه‌ای است که ابتدا خطوط فرد خوانده شده، و در دامنه‌ای از اطلاعات (Data Field) ذخیره می‌شوند و سپس خطوط زوج خوانده می‌گردند. به دامنه‌ ناشی از خطوط فرد دامنه فوقانی و به دامنه اطلاعاتی ناشی از خطوط زوج دامنه تحتانی می‌گویند. ترکیب این دو دامنه یک فریم از تصویر را ایجاد می‌کند.

interlace

علت استفاده از این روش این بوده است که در گذشته، سیستم‌های تلویزیونی برای ضبط و ارسال اطلاعات مربوط به یک فریم، هنوز سرعت لازم را نداشته‌اند.

InterlaceExample

معایب ضبط اینترلس:

1- اولین اشکالی که در کار با سیستم اینترلیس به آن بر می‌خوریم، «Aliasing» یا دندانه‌ای شدن خطوط مورب است. این اشکال هنگامی پدید می‌آید که از یک سوژه با سرعت بالا تصویر می‌گیریم. این اتفاق به این علت رخ می‌دهد که هنگام ضبط خطوط فرد و ذخیره‌شدن در دامنه فوقانی، سوژه در مکان A قرار دارد، ولی هنگام ضبط دامنه تحتانی سوژه به علت گذشت زمان به مکان B منتقل می‌شود. چون سرعت سوژه بالا است جابه‌جایی در زمان کوتاه بین ضبط دو میدان قابل توجه بوده و باعث می‌شود تا تصویر به صورت دندانهِ دندانه دیده شود.

chromainterlaced_interlaced

   2- اشکال بعدی «Twitter» است. این اشکال هنگام به وجود می‌آید که از خطوطی افقی که در تصویر بالا پایین می‌روند، تصویربرداری می‌شود. در این حالت حرکت این خطوط با لرزش همراه خواهد بود. این مشکل در تیتراژ پایانی فیلم‌ها به خوبی قابل مشاهده است.

   3- مشکل دیگر به دلیل اینکه دوربین ابتدا میدان فرد و سپس میدان زوج را اسکن می‌کند، به وجود می‌آید. این عمل سبب می‌شود که میدان فوقانی کسری از ثانیه زودتر از میدان تحتانی به نمایش در بیاید. این مشکل در افکت اسلوموشن یا FreezFrame مشهودتر است به خصوص هنگامی که فیلم با فریم در ثانیه‌ بالا ضبط شده باشد و آن را آهسته کنیم.

برای اینکه ویدئوی اینترلیس به پروگرسیو تبدیل شود و یا به روی فیلم کشیده بشود، باید بر روی آن عمل deinterlaced انجام بگیرد. این عمل به این معنی است که دیگر فریم‌ها به حالت دو میدانِ اطلاعاتی ذخیره نمی‌شوند، بلکه با هم ترکیب شده و یک فریم پروگرسیو را می‌سازند.

پروگرسیو (Progressive) نوع دیگری از اسکن و ضبط فریم است که در درس بعدی به بررسی آن می‌پردازیم.

interlaced_vs_progressive-1024x439

مقایسه دو تصویر پروگرسیو (سمت راست) و اینترلیس (سمت چپ)

 

پرسش و پاسخ

چنانچه پیرامون این درس پرسشی دارید، از بخش زیر برای ما ارسال کنید:

نام شما:*

ایمیل شما:*

تعداد بازدید:4,042
۲ دیدگاه
 1. سلام
  باعرض تشکر از مباحثی که مطرح می فرمایید
  چند تا سوال خدمتتان داشتم
  ممنون می شوم اگر پاسخ بفرمایید.
  الف-اینکه می فرمائید” این خوانش به گونه ای است که ابتدا خطوط فرد خوانده شده، و در دامنه ای از اطلاعات ذخیره می شوند” دامنه اطلاعات به چه معناست.
  ب- این سیستم ضبط تصویر اینترلیس که اشاره فرمودید، یعنی دارداز منظره تصویربرداری مینماید و ودر ادامه اورده اید مطابق شکل ابتدا خطوط فرد بعد خطوط زوج را می خواند ، این خواندن به چه معناست؟ یعنی دارد منظره ای را که میبیند را خط به خط می خواند؟
  ث-تفاوت الیازینگ و تویتر که متن اشاره فرموده اید در تصویر چیست؟
  ت- تفاوت پروگرسیو واینترلیس چیست؟
  متشکرم.

  • با سلام
   الف- دامنه اطلاعات ترجمه field of data هست و به بخشی از حافظه دوربین هست که در هنگام تصویر برداری اطلاعات تصویر به در اون ذخیره می شه و سپس به پردازش گرد انتقال پیدا می کنه.

   ب- خواندن یعنی ثبت اطلاعاتی که بر روی سنسور در داخل حافظه موقت. اطلاعات در این حالفظه ذخیره شده و سپس به پردازشگر انتقال پیدا می کنند
   معنی خواند این است که تصویر منظره که بر روی سنسور ثبت شده است را خط به خط در داخل حافظه موقت ضبط می کند.

   نمونه الیزینگ رو در تصویر شخص جت اسکی سوار می بیند . در این حالت لبه های شکل متحرک به صورت دندانه دندانه در می آیند. اما در حالت تویتر خطوط افقی که در حال حرکت به سمت بالا هستند (مثل تیتراژ فیلم) به صورت مقطعی پرش می کنند. به عبارت دیگر در یک لحظه جابهجا می شوند.

   تفاوت پروگرسیو و انترلیس در درس پروگرسیو به توضیح داده شده است.
   باتشکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*


*

RSS