Print Friendly
آموزش مجازی سفیرفیلم

سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال | درس شانزدهم: اسکن پروگرسیو

در درس شانزدهم از سیر «سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال» آموزش مجازی سفیرفیلم با سیستم اسکن پروگرسیو دومین سیستم تبدیل ضبط تصویر بر روی نوار یا حافظه دیجیتال آشنا شوید.

درس شانزدهم- اسکن پروگرسیو Progressive

در درس قبل سیستم تصویربرداری «اینترلیس» را بررسی کردیم. در این درس به بررسی سیستم دیگر تصویربرداری، سیستم «پروگرسیو» می‌پردازیم.

در سیستم ضبط پروگرسیو خطوط در یک مرحله ذخیره می‌شوند. در این نوع ضبط دیگر دو میدان تولید نمی‌شود تا از ترکیب آن‌ها یک فریم به دست بیاید؛ بلکه در همان مرحله‌ی اولِ ضبط، از پیکسل‌های موجود یک فریم ساخته می‌شود. این روش به طور  عمده در سیستم‌های دیجیتالی کاربرد دارد.

progressivescan

سیستم پروگرسیو برای اولین بار در دهه 1920 به صورت آزمایشی با استفاده از 30 خط تلویزیونی ارسال شده است.

اکثر دستگاه‌های پخش تصویر مانند LCD ها، Plasma و … از سیستم پروگرسیو استفاده می‌کنند. از این روش در ضبط و خواندن DVD ها نیز استفاده می‌شود.

Untitled-1

تلویزون های LCD که با سیستم پروگرسیو کار می کنند، اما تلویزیون های CRT که با سیستم اینترلیس کار می کنند

پرسش و پاسخ

چنانچه پیرامون این درس پرسشی دارید، از بخش زیر برای ما ارسال کنید:

نام شما:*

ایمیل شما:*

تعداد بازدید:3,470
۲ دیدگاه
 1. با سلام و عرض خسته نباشید،
  اگر لطف کنید جزوات آموزش خودتون رو معطوف به کاربردی بودن مطالب بکنید به نظرم خیلی بهتره.مثلا برای تولید یک مستند چه مراحلی لازمه، هر کدام از این مراحل چه طور و توسط چه کسی در گروه باید انجام بشه.اون چیزهایی که جبهه حزب الله به صورت عام برای ورود به عرصه مستند نیاز دارند مطرح بشه.کارگردانی، مراحل پیش تولید،فیلمنامه نویسی،تصویر برداری (که آموزش های مرتبط با این موضوع در سایت شما موجوده) تجهیزات تصویربرداری،صدابرداری،نور پردازی، تدوین، چه طور باید مجوز تصویر برداری گرفت و از این قبیل موارد کاربردی.-برای مثال اگر من تمام این جزوه رو به طور کامل از بر باشم ولی هنوز ندونم که یرای تصویر برداری از چه نوع دوربینی در بازار باید استفاده کنم و در چه رنج قیمتی هستند نمی توانم کاری انجام دهم.- به عنوان ایده میشه مراحل تولید یکی از آثار مستند همین مرکز را به صورت مرحله به مرحله حالا به صورت فیلم یا جزوه شرح بدید تا ما عملا با مراحل کار و مشکلات آن آشنا بشیم.
  امیدوارم تونسته باشم منظورم را منتقل کنم.
  با تشکر و آرزوی موفقیت برای شما

  • باسلام و ممنون از نظر شما
   انشالله در آینده قرار است بخش های دیگری غیر از تصویربرداری، نظیر تدوین، فیلمنامه نویسی، کارگردانی، تحقیقات و پیش تولید و… به سیر جزوات افزوده شود. اما نظر شما مبنی بر کاربردی تر شدن جزوات و منطبق بر روند تولید و ساخت یک مستند به تیم پژوهش و آموزش سفیرفیلم منتقل می گردد.
   باتشکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

*

RSS