Print Friendly
آموزش مجازی سفیرفیلم

سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال | درس هجدهم: فرمت‌ ویدئویی SD

amouzesh 2-18

در درس هجدهم از سیر «سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال» آموزش مجازی سفیرفیلم با فرمت‌های ویدئویی و فرمت SD آشنا شوید.

درس هجدهم- فرمت‌های ویدئویی و فرمت SD

اینکه تصویر ویدئویی از چه تعداد خط یا پیکسل تشکیل می‌شود، سیگنال به چه صورت پردازش یا فشرده می‌شود، روی چه نوع حافظه‌ای ضبط می‌شود، از چه استاندارد پخش استفاده می‌کند و سایر مسائل تکنیکی در ارتباط با نحوه ضبط تصویر، پخش یا بازتولید آن، تماماً تعیین‌کننده فرمت آن است.

امروزه فرمت‌های متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا حدی که افراد حرفه‌ای نیز ممکن است در انتخاب این فرمت‌ها دچار سردرگمی شوند. بخشی از این پیچیدگی به دلیل انتقال استاندار‌های آنالوگ به دیجیتال است. در حالی که در استاندارد پخش NTSC تنها یک فرمت وجود داشت، امروزه برای پخش در تلویزیون‌های دیجیتال 18 فرمت گوناگون وجود دارد.

SD-vs-HD

همان طور که در درس‌های قبل گفته شد سنسورهای دیجیتالی از شبکه‌ای از پیکسل‌ها درست شده‌اند که به صورت افقی و عمودی در کنار یک دیگر قرار گرفته‌اند. هر پیکسل معرف مقدار روشنایی در یک نقطه است. از کنار هم قرارگرفتن این پیکسل‌ها یک فریم به وجود می‌آید. به ردیف افقی پیکسل‌ها که یک خط پیکسل را تشکیل می‌دهد Scan Lines می‌گویند. فرمت‌های ویدئویی براساس تعداد این خطوط و تعداد پیکسل‌های موجود در هر خط تقسیم‌بندی می‌شوند.

تلویزیون‌هایی که وضوح استاندارد SDTV یا SD دارند، دارای کم‌ترین تعداد پیکسل در فرمت پخش می‌باشند. در محدوده NTSC یک فریم SD دارای 480 خط است، که در هر خط 720 پیکسل وجود دارد و آن را به صورت 480×720 نمایش می‌دهند. در مقابل، در محدوده PAL یک فریم دارای 576 خط با همان تعداد پیکسل در هر خط می‌باشد و آن را با 576×720 نمایش می‌دهند.

 NTSC-PAL-SECAM_de

پرسش و پاسخ

چنانچه پیرامون این درس پرسشی دارید، از بخش زیر برای ما ارسال کنید:

نام شما:*

ایمیل شما:*

تعداد بازدید:2,730
۱ دیدگاه
  1. آموزشاتون خیلی عالیه… سپاس از زحماتتون
    موفق باشید…

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*


*

RSS