Print Friendly
آموزش مجازی سفیرفیلم

سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال | درس نوزدهم: سرعت تصویربرداری

amouzesh 2-19

در درس نوزدهم از سیر «سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال» آموزش مجازی سفیرفیلم با سرعت تصویربرداری در سیستم‌های مختلف آشنا شوید.

درس نوزدهم- سرعت تصویربرداری در سیستم‌های مختلف

در درس‌ گذشته به بررسی دو سیستم PAL و NTSC از نظر نحوه کار و تعداد پیکسل پرداختیم. در این درس به بررسی و مقایسه این دو سیستم از نظر تعداد فریم در ثانیه و سرعت شاتر لازم می‌پردازم.

در سیستم NTSC سرعت نمایش تصاویر برابر با 30 فریم در ثانیه است. البته این مقدار دقیقا 30 نیست. در سال 1935 با ارائه تلویزیون‌های رنگی برای اینکه این سیستم همچنان با سیستم قدیمی سیاه و سفید قدیمی خوانایی داشته باشد، مجبور به کاهش سرعت تصویربرداری به میزان 1 درصد شدند. یعنی تعداد فریم بر ثانیه NTSC در اصل 29.97 فریم بر ثانیه است، که برای راحتی آن را 30 فریم می‌گویند.

برای بیان سرعت تصویربرداری در سیستم‌های اینترلیس از واحد میدان در ثانیه نیز استفاده می‌کنند. از آنجایی که هر فریم از یک میدان زوج و یک میدان فرد تشکیل شده، این واحد دو برابر مقدار فریم در ثانیه است.

قبل از بررسی سرعت تصویربرداری سیستم‌های مختلف باید به معرفی نوع شاتر استفاده شده در این دستگاه‌ها پرداخت. در دوربین‌های تصویربرداری دیجیتال از نوعی شاتر موسوم به شاتر 180 درجه استفاده می‌شود. این دسته‌بندی از دسته‌بندی شاتر براساس نوع برداشت تصویر (چرخشی و جهانی) مجزا است. شاتر 180 درجه به شاتری گفته می‌شود که نیمی از بخش زمان تعیین شده را به برداشت اطلاعات از روی سنسور اختصاص می‌دهد. نیم دیگر این زمان صرف راه اندازی مجددا سنسور تصویربرداری می‌شود.

برای روان‌بودن تصویر هنگام تصویربرداری با سیستم NTSC، باید سرعت شاتر را حداقل بر روی یک 60/1 قرار داد. در این حالت هر 60/1 ثانیه یک تصویر گرفته می‌شود و 60/1 ثانیه بعدی سنسور راه اندازی مجدد می‌شود. در نهایت ما 30 زمان تصویرگیری داریم که 30 فریم در ثانیه ما را تامین می‌کنند.

در سیستم PAL مشکل دقیق‌نبودن تعداد فریم‌ها در ثانیه وجود ندارد و هنگامی که از اصطلاح 25 فریم در ثانیه استفاده می‌کنیم، منظورمان دقیقا 25 فریم در ثانیه است. در این سیستم با توجه به سیستم شاتر 180 درجه حداقل سرعت تصویربرداری 50 فریم در ثانیه است.

high_frame_rates

باید توجه کرد که با افزایش سرعت شاتر، میزان فریم در ثانیه ما تغییر نمی‌کند و مستقل از سرعت شاتر است و بستگی به فرمت دارد. با افزایش سرعت شاتر زمان ضبط هر فریم کاهش پیدا می‌کند. به طور مثال هنگامی که ما با سیستم PAL از سرعت 50/1 ثانیه استفاده می‌کنیم، یک ثانیه ما متشکل از 25 فریم است که هر کدام 50/1 ثانیه مدت ثبت تصویرشان بوده است و هنگامی که با همین سیستم از سرعت 100/1 ثانیه استفاده می‌کنیم یک ثانیه ما متشکل از 25 فریم است که هر کدام در زمان 100/1 ثانیه ضبط شده‌اند.

افزایش سرعت شاتر سبب کاهش تاری ناشی از حرکت شده در مقابل مقدار نور تصویر را نیز کاهش می‌دهد.

30fps_vs-_60fps_02

چون افزایش فریم ریت سبب افرایش سرعت شاتر میشود، تاثیر افزایش آن بر کاهش تاری همانند افزایش سرعت شاتر است

پرسش و پاسخ

چنانچه پیرامون این درس پرسشی دارید، از بخش زیر برای ما ارسال کنید:

نام شما:*

ایمیل شما:*

تعداد بازدید:3,213
۱ دیدگاه
  1. و لله العزه جمیعا…. بالاخره روزی میرسد که دوستان سینمایی ما می بینند که در برابر بچه های انقلاب خیلی بی سواد ترند…!مرحبا!من خودم کارگردانی خوندم اما هیچ وقت اینقدر مرتب و دسته بندی شده به این مطالب دسترسی نداشتم تا بتونم اگر خواستم به دوستانم ارائه بدم .اگر همینجوری پیش بره آموزش های شما انشالله نتیجه های خوبی خواهد داشت…

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*


*

RSS