Print Friendly
آموزش مجازی سفیرفیلم

سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال | درس بیستم: فرمت‌های HD و بالاتر از آن

amouzesh 2-20

در درس بیستم از سیر «سیستم‌های تصویربرداری دیجیتال» آموزش مجازی سفیرفیلم با فرمت‌های HD و بالاتر از آن آشنا شوید.

درس بیستم- فرمت‌های HD و بالاتر از آن

در درس‌های قبل فرمت‌های SD را در دو حالت PAL و NTSC بررسی کردیم. همچنین تعداد فریم در ثانیه آنها را نیز بیان نمودیم. در این درس به بررسی تصاویر با ابعاد بیشتر می‌پردازیم.

فرمت HD که مخفف High Definition است، از تعداد پیکسل‌های بیشتری نسبت به فرمت SD تشکیل شده است. این فرمت از 720 پیکسل در ارتفاع و 1280 پیکسل در عرض تشکیل شده که به آن به طور خلاصه 720 نیز گفته می‌شود. تعداد پیکسل‌های این فرمت کمی کم‌تر از 1 میلیون است. فرمت FullHD که فرمتی بالاتر از HD است، دارای 1080 پیکسل در ارتفاع و 1920 پیکسل در عرض است. تعداد پیکسل‌های این فرمت در حدود 2 میلیون پیکسل است.

20130407-IMG_0017-Batch-02-LFP-Website-Shoot

دوربین RED EPIC-M MYSTERIUM-X با قابلیت ضبط تصاویر در فرمت 6k

سه فرمت دیگر که به تازگی به صنعت تصویربرداری اضافه شده‌اند فرمت‌های 2k، 4k و 6k هستند. در این نامگذاری به جای استفاده از ارتفاع تصویر در نام فرمت، از طول آن فرمت برای نامگذاری استفاده می‌کنند. فرمت 2k دارای عرض 2000 پیکسل است. ابعاد این فرمت کمی بزرگ‌تر از فرمت FullHD است. فرمت دیگر فرمت 4k است که عرض تصویر آن 4000 پیکسل است. به تناسب، ارتفاع این تصویر نیز دو برابر فرمت 2k است. مساحت این فرمت 4 برابر فرمت 2k است. فرمت دیگر 6k است که طول تصویر آن 6000 پیکسل است و مساحتش 9 برابر مساحت تصویر 2k است. این فرمت‌ها که فرمت‌های جدیدی هستند، هنوز فراگیر نشده و تعداد اندکی از تلویزیون‌ها و پروژکتورها از این فرمت‌ها پشتیبانی می‌کنند.

Digital_video_resolutions_(VCD_to_6K)

مقایسه فرمت های تصویری

علت این که تعداد پیکسل‌ها برای ما اهمیت پیدا می‌کند این است که هر چه تعداد پیکسل‌های یک تصویر بیشتر باشد، قابلیت آن در ضبط و نمایش جزئیات بیشتر شده و در نتیجه وضوح و شفافیت تصویر افزایش می‌یابد.

تفاوت کیفیت SD و HD بر روی نمایشگرهای کوچک مانند نمایشگر دوربین قابل تشخیص نیست. اما هرچه صفحه‌نمایش بزرگ‌تر ‌شود، این اختلاف بیشتر مشخص خواهد شد. با بزرگ‌شدن تصویر اولین مشکلی که در تصاویر SD به وجود می‌آید، معلوم‌شدن پیکسل‌ها به طور جداگانه است که سبب می‌شود تصویر به صورتِ شطرنجی به نظر برسد. در مقابل فرمت HD به ما این امکان را می‌دهد که تصویر را در یک نمایشگر بزرگ و یا حتی به وسیله‌ پروژکتور بر روی یک پرده به نمایش در آوریم، در حالی که تصویر کیفیت خود را حفظ کرده و مانند فرمت SD به صورت پیکسلی و شطرنجی دیده نمی‌شود. هرچه کیفیت تصویر و یا به عبارت دیگر تعداد پیکسل‌ها بیشتر باشد تصویر را تا حد بیشتری می‌توان بزرگ کرد.

در سیستم‌های دیجیتال قابلیت تبدیل فرمت‌ها به هم وجود دارد. اگر در یک تبدیل ابعاد تصویر بزرگ شود به آن Upscalling یا Upconverting می‌گویند و اگر کوچک شود به آن Downscalling یا Downconverting می‌گویند. معمولا اگر یک تصویر را به صورت HD ضبط کرده و آن را به SD تبدیل کنیم، نتیجه حاصل کیفیتی بهتر از تصویری خواهد داشت که از ابتدا به صورت SD ضبط شده است.

trains-gauge-Colorado--1525649-1920x1080

مقایسه تصویر حاصل از فرمت های گوناگون

این نکته قابل ذکر است که نسبت ارتفاع و عرض تصاویرِ HD به بالا 16:9 است ولی فرمت SD غیر از این نسبت از نسبت 4:3 نیز برخوردار است.

در درس بعد به بررسی فرمت‌های DV و HDV می‌پردازیم.

پرسش و پاسخ

چنانچه پیرامون این درس پرسشی دارید، از بخش زیر برای ما ارسال کنید:

نام شما:*

ایمیل شما:*

تعداد بازدید:3,106
بدون دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*


*

RSS