Print Friendly

«عدسی‌ها»؛ درسنامه جدیدی از آموزش مجازی سفیرفیلم

با پایان یافتن سیر «سیستم های تصویربرداری دیجیتال» از آموزش مجازی سفیرفیلم، از این هفته دوره «عدسی ها» جایگزین دوره پیشین خواهد شد.

به گزارش سفیرفیلم، با پایان یافتن سیر «سیستم های تصویربرداری دیجیتال» از آموزش مجازی سفیرفیلم طی بیست و دو درس، از این هفته دوره جدیدی با عنوان «عدسی ها» جایگزین دوره پیشین خواهد شد.

بنا بر این گزارش این دوره زین پس در روزهای شنبه و چهارشنبه هر هفته منتشر خواهد شد.

مقدمه زیر معرفی دوره جدید آموزش مجازی سفیرفیلم، «عدسی ها» است که معاونت آموزش سفیرفیلم منتشر کرده است:

در فصل اول از آموزش مجازی سفیرفیلم یعنی «تکنیک های تصویربرداری و عکاسی» با تکنیک ها و اصطلاحات تصویربرداری، نماها و پایه های مختلف آشنا شدیم. در فصل بعد، «سیستم های تصویربرداری دیجیتال» نیز ساختار داخلی دوربین‌ها و نحوه عمل کردن آنها را شناختیم. همچنین فرمت‌های مختلف تصویر را از نظر ابعاد و تعداد فریم در ثانیه مورد بررسی قرار دادیم.

در این فصل که فصل سوم از پنج فصل مباحث تصویربرداری است، به بررسی عدسی دوربین یا به اصطلاح لنز دوربین می پردازیم. عدسی دوربین همچون چشم دوربین بوده و تعیین کننده زاویه دید و بزرگنمایی آن است.

کیفیت عدسی به طور مستقیم بر روی کیفیت تصویر اثر می‌گذارد. حتی می‌توان گفت که تأثیر کیفیت عدسی بر روی تصویر از تاثیر عوامل دیگر بیشتر است.

دانستن آنکه عدسی‌ها چگونه بر تصویر اثر می‌گذارند و هر عدسی مناسب چه استفاده‌ای است، می‌تواند بسیار به کیفیت کار ما کمک کند. استفاده نابجا از عدسی‌ها یا ندانستن نحوه کار آنها می‌تواند مشکلات زیر را به وجود بیاورد:

۱. تار شدن تصویر و یا بخشی از سوژه.
۲. تغییر ابعاد سوژه و یا کج و کوله شدن آن به طور ناخواسته.
۳. از دست دادن پس‌زمینه و یا بیش از اندازه شدن پس‌زمینه به گونه‌ای که سوژه اصلی در آن گم شود.

تمام این مشکلات و مشکلات دیگری که ممکن است برای تصویر ما به وجود بیاید، می‌تواند سبب کاهش کیفیت کار ما شده و به دیده شدن آن لطمه بزند.

از جمله مسائلی که در این فصل با آنها آشنا می‌شویم عبارت اند از:

۱. فاصله کانون
۲. عمق میدان
۳. فوکوس
۴. انواع عدسی‌های دوربین
۵. پرسپکتیو

امید این است که مباحث مطرح شده سودمند بوده و مورد استفاده شما قرار گیرد.

باتشکر

آموزش سفیرفیلم

تعداد بازدید:1,622
بدون دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

*

RSS