Print Friendly
آموزش مجازی سفیرفیلم

رنگ و فیلتر | درس چهارم: فیلترهای قطبی

در درس چهارم از سیر جدید «رنگ و فیلتر» از فصل تصویربرداری آموزش مجازی سفیرفیلم با فیلترهای قطبی یا پولارایز آشنا شوید.

درس چهارم- فیلترهای قطبی (Polarized)

در درس قبل فیلترهای اصلاح رنگ، کاهش نور و مدرج را بررسی کردیم. در این درس از سیر «رنگ و فیلتر» آموزش مجازی سفیرفیلم با نوع دیگری از فیلتر‌ها آشنا می‌شویم.

فیلتر‌های «قطبی» (پولارایز) فیلتر‌هایی هستند که اجازه عبور بخشی از نور را نمی‌دهند. برای بررسی نحوه عمل‌کرد این فیلتر‌ها بهتر است ابتدا با مفهموم «نور قطبی‌شده» آشنا شویم.

قطبی‌شدن نور:

همان‌طور که می‌دانید، نور یک موج الکترومغناطیس است که در فضا به صورت «عرضی» منتشر می‌شود. موج عرضی، موجی است که جهت نوسان آن بر جهت انتشار آن عمود می‌باشد. این جهت نوسان با توجه به فضای انتشار نور که 3 بعدی است می‌تواند زوایای مختلفی با خط افق ایجاد کند. یک پرتوی نور می‌تواند شامل ترکیبی از امواج باشد که هر کدام زاویه‌ای جداگانه دارند. این نور را نور «غیرقطبی» می‌نامند. در مقابل نوری که امواج آن در یک جهت نوسان می‌کنند را «نور قطبی» می‌گویند. قطبی‌شدن نور می‌تواند به دو صورت اتفاق بیافتد:

۱. با تغییر جهت نوسان امواج به یک جهت یکسان،
۲. نگه‌داشتن یک جهت از نوسان و حذف جهت‌های دیگر.

 در هر دو روش نور به دست آمده یک نور قطبی است با این تفاوت که در روش دوم بخشی از نور را از دست می‌دهیم. فیلتر قطبی از روش دوم استفاده می‌کند. یعنی این فیلترها تنها نورهایی را که در یک زاویه خاصی هستند عبور می‌دهد. این کار سبب حذف بخشی از نور و تاریک‌تر شدن قسمت‌هایی می‌شود که نور آنها خذف شده است.

polarizedglasses

عینک‌های قطبی هم مانند همین فیلتر‌ها تنها اجازه عبور جهت خاصی از نور را می‌دهند.

فیلتر‌های قطبی دو کاربرد اصلی دارند:

۱. از بین‌بردن انعکاس نور سطوح آب و شیشه:

هنگامی که آب و شیشه نور را منعکس می‌کنند، جهت نوسان عرضی نور عوض می‌شود. با استفاده از یک فیلتر قطبی می‌توان نور بازتاب شده را (که جهتی متفاوت با جهت نوسان نور محیط دارد) حذف کرد، بدون این که روشنایی بخش‌های دیگر تغییر کند. البته فیلتر‌های قطبی به طور کلی بین 1.4 تا 2 پله سبب کاهش نور می‌شوند که مانند فیلتر ND بر روی تمام تصویر اثر می‌گذارد.

Circular Polarizing Comparison Cars

در استفاده از این فیلتر‌ها باید دقت کرد که از تمام ظرفیت این فیلتر‌ها استفاده نکنیم زیرا در این حالت (هنگامی که تمام نور بازتاب شده حذف شده است) به نظر می‌رسد که شیشه یا آب وجود ندارد. به همین دلیل بهتر است که کمی از بازتاب سطح آنها باقی بماند.

 polarized-water_2-794528

۲. تاریک‌کردن آسمان:

نور آسمان نیز مانند نور منعکس‌شده از سطح آب و شیشه، یک نور غیرقطبی است. فیلتر قطبی می‌تواند بخش‌هایی از این نور را حذف کرده، آن را به نور قطبی تبدیل کند و سبب تاریک‌ترشدن آسمان شود. این کاهش نور، مضاعف بر کاهش نورِ ناشی از تیرگی خود فیلتر است. بیشترین تأثیر فیلتر قطبی هنگامی است که خورشید در سمت راست یا چپ دوربین قرار بگیرد. هرچه این زاویه نسبت به راستای دوربین کمتر شود، تاثیر این فیلتر بر نور آسمان نیز کمتر می‌شود. وضعیت آسمان نیز در میزان اثرگذاری این فیلتر دخیل است. هرچه آسمان صاف‌تر باشد این فیلتر موثرتر است. به همین دلیل در آسمان ابری، این فیلتر تقریبا تأثیری بر روی تاریک‌کردن آسمان نمی‌گذارد و برای تاریک‌کردن آن می‌بایست از فیلتر مدرج استفاده کرد.

 polarizing-filter

راست بدون قطبی٬ چپ با قطبی

در هر دوی این کاربردها پس از نصب فیلتر می‌بایست آن را چرخاند تا به زاویه دلخواه برای حذف نور قطبی برسیم. به همین دلیل اگر دوربین حرکت کند، تنظیم این فیلتر می‌تواند تغییر کند. مثلا در حرکت افق گرد (pan) دوربین در شرایطی که از این فیلتر برای حذف نور اضافی آسمان استفاده شده است، به مرور تأثیر فیلتر به دلیل تغییر زاویه تغییر کرده و در نتیجه نور آسمان نیز تغییر می‌کند. پس به هنگام تصویربرداری با فیلتر قطبی باید دقت کرد که تاثیر فیلتر ثابت نگه داشته شود.

پرسش و پاسخ

چنانچه پیرامون این درس پرسشی دارید، از بخش زیر برای ما ارسال کنید:

نام شما:*

ایمیل شما:*

تعداد بازدید:1,919
بدون دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

*

RSS