Print Friendly
آموزش مجازی سفیرفیلم

رنگ و فیلتر | درس ششم: کنتراست و فیلترهای تقلیل‌دهنده آن

در درس ششم از سیر جدید «رنگ و فیلتر» از فصل تصویربرداری آموزش مجازی سفیرفیلم با کنتراست و فیلترهای تقلیل‌دهنده کنتراست آشنا شوید.

درس ششم- کنتراست و فیلترهای تقلیل‌دهنده کنتراست

در دروس گذشته چندین بار از اصطلاح «کنتراست» استفاده کردیم. در این درس از سیر «رنگ و فیلتر» آموزش مجازی سفیرفیلم به بررسی دقیق‌تر این اصطلاح و مباحث پیرامون آن می‌پردازیم.

کنتراست به معنی تضاد است. در مباحث تصویری مانند نقاشی، عکاسی و تصویربرداری این اصطلاح را به معنای اختلاف و تضادِ رنگ‌های یک تصویر و یا اختلاف میزان نور عناصر تصویر به کار می‌برند. هر چه کنتراست یک تصویر بیشتر باشد اختلاف روشن‌ترین نقطه‌ی آن با تاریک‌ترین نقطه آن بیشتر است. از آنجایی که چشم انسان به روشنایی حساسیت بیشتری دارد، معمولا برای بیان کنتراست و اندازه‌گیری آن تنها روشنایی تصویر را در نظر می‌گیرند و کنتراست را به معنی اختلاف روشنایی استفاده می‌کنند.

Untitled-1

چپ تصویر با کنتراست بالا، راست تصویر با کنتراست کم

اصطلاحی که به طور فراوان در زمینه کنتراست استفاده می‌شود «محدوده دینامیکی» (Dynamic range) یا «نسبت کنتراست» (Contrast ratio) است که به حداکثرِ کنتراستِ بین نقاطِ تصویر گفته می‌شود. محدوده دینامیکی در واحد گام نوری بیان می‌شود. به طور مثال هنگامی که می‌گوییم یک تصویر دارای محدوده دینامیکی 7.5 است این بدین معنی است که اختلاف تاریک‌ترین و روشن‌ترین نقطه آن 7.5 گام نوری می‌باشد.

فیلترهای تقلیل کنتراست:

این فیلتر‌ها کنتراست تصویر را کاهش داده، درخشش آن را گرفته و سبب نرم‌تر شدن آن می‌شوند؛ بدون آن که بر روی ترکیب رنگی، تیزی خطوط و وضوح تصویر (برخلاف فیلتر‌های محوکننده) تاثیر بگذارند. تاثیر این فیلترها بر روی نقاط تاریک تصویر بیشتر از نقاط روشن است. در اصل این فیلتر‌ها نقاط تاریک را به نقاط روشن نزدیک کرده و سبب کاهش محدوده دینامیکی تصویر می‌شوند. فاکتور این فیلتر‌ها کم بوده و قابل صرف نظر است.

Contrast-Filter

پرسش و پاسخ

چنانچه پیرامون این درس پرسشی دارید، از بخش زیر برای ما ارسال کنید:

نام شما:*

ایمیل شما:*

تعداد بازدید:2,187
بدون دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

*

RSS