Print Friendly
آموزش مجازی سفیرفیلم

سخت‌افزار دیجیتال | درس اول: کابل‌های انتقال اطلاعات

در نخستین درس از سیر «سخت افزار دیجیتال» از فصل تصویربرداری آموزش مجازی سفیرفیلم با کابل‌های انتقال اطلاعات آشنا شوید.

درس اول- کابل‌های انتقال اطلاعات

پس از پایان یافتن سیر «رنگ و فیلتر» آموزش مجازی سفیرفیلم، در نخستین درس از سیر جدید «سخت افزار دیجیتال» به بررسی کابل‌‌های رایج در انتقال اطلاعات بین دستگاه‌‌‌های مختلف می‌‌پردازیم و ویژگی‌‌های هرکدام را بررسی خواهیم کرد.

VGA:

VGA مخفف Video graphic array (آرای نمایش تصویری) است. انتقال اطلاعات در این کابل به صورت آنالوگ صورت می‌پذیرد. کاربرد عمده آن انتقال اطلاعات از کامپیوتر به نمایشگرهای آنالوگ مانند سیستم‌‌های CRT است. از آنجایی که کامپیوتر به صورت دیجیتال کار می‌کند، اطلاعات قبل از اینکه از کارت گرافیک کامپیوتر خارج شوند از دیجیتال به آنالوگ تبدیل می‌شوند. نمایشگر‌ها و تلویزیون‌های  دیجیتال مانند LCD و LED نیز ورودی این کابل را دارند. در این پخش‌کننده‌های دیجیتال عکس عملیات کارت گرافیک بر روی اطلاعات ورودی انجام شده و در نتیجه اطلاعات ورودی که به صورت آنالوگ هستند به دیجیتال تبدیل می‌شوند. از این کابل می‌توان برای انتقال اطلاعت دوربین به کامپیوتر نیز استفاده کرد. البته این امر مستلزم وجود ورودی این کابل بر روی کامپیوتر است؛ زیرا پرت‌های مخصوص این کابل به صورت یک طرفه عمل می‌کنند.

vga_lrg

vga-cable-white-lg

DVI:

DVI مخفف Digital visual interface (رابط تصویری دیجیتال) است. این کابل همانند VGA بوده با این تفاوت که اطلاعات دیگر نیازی به تبدیل به آنالوگ را نداشته و به همان صورت دیجیتال ارسال می‌شوند. کاربرد اصلی این کابل نیز همانند VGA، انتقال تصویر از کامپیوتر به سیستم‌های پخش مانند نمایشگر یا پروژکتور است. این کابل گونه‌های مختلفی دارد و تفاوت آن‌ها در حداکثر کیفیت (پهنای باند) قابل انتقال آن‌ها است.

 ZD-1813

sldldvi

مدل‌های گوناگون DVI

HDMI:

HDMI مخفف High-Definition Multimedia Interface است. این کابل علاوه بر تصویر با کیفیت FullHD، می‌تواند 8 کانال صوتی را نیز انتقال ‌دهد. در صورت استفاده از این کابل برای اتصال کامپیوتر یا دوربین به تلویزیون، دیگر نیازی به استفاده از خروجی صدا به صورت جداگانه نیست و صدای از طریق همین کابل انتقال پیدا می‌کند. در سیستم‌هایی مانند سینمای خانگی تنها با اتصال یک HDMI از پخش‌کننده به مجموعه‌ی تلویزیون و بلندگوها می‌توان تصویری باکیفیت در کنار صدایی چندکاناله داشت. HDMI در دو اندازه عادی و مینی وجود دارد. معمولاً بر روی دوربین‌های کوچک و تلفن‌های همراه به دلیل این که پرت آن جای کمتری را در دستگاه اشغال می‌کند، از «mini HDMI» استفاده می‌کنند. برای اتصال این دستگاه‌ها به تلویزیون به کابلی نیاز داریم که یک سر آن HDMI و سر دیگر mini HDMI باشد. البته می‌توان با استفاده از تبدیل HDMI به mini HDMI از یک کابلی که دو سر آن HDMI است نیز استفاده کرد. HDMI داری 4 ورژن اصلی است که سریع‌ترین آن HDMI 2.0 است که سرعت آن برابر 18 Gbit/s است. این ورژن در اوایل سپتامبر سال 2013 معرفی شده است.

 1293168_29_24_hdmii_jpg2eca641ec1dbab0d78268658e24c3f74

HDMI و mini HDMI

 HDMIACMM3S_500x500

mini-hdmi-male-to-hdmi-female-adaptor-800x800w

تبدیل mini HDMI

Fire Wire:

همان طور که در درس فرمت‌های DV و HDV گفته شد، این کابل قابلیت انتقال اطلاعات تصویری و صوتی مابین چند دستگاه را دارد. این کابل دارای 2 مدل Fire Wirw 400 و Fire Wire 800 است. Fire Wire 800 داری 9 پین در قسمت اتصال به کامپیوتر و سرعت آن 2 برابر Fire Wire 400 است. Fire Wire 400 در قسمت اتصال به کامپیوتر داری 6 پین است. هر دو مدل Fire Wire  در اتصال به دوربین از پرت 4 پینی استفاده می‌کند.

 30788_1600x1600

Fire Wire 800

 4-Pin+(iLink)+to+6-Pin+FireWire+400+cable

Fire Wirw 400

USB:

پروتکل USB که مخفف Universal Serial Bus است در سال 1996 معرفی و در سال 1998 وارد بازار شد. این مدل USB، USB 1.1 نام دارد و دارای سرعت 12 Mbit/s است. در سال 2000 مدل دیگری از USB با نام USB 2.0 وارد بازار شد که سرعت آن 40 برابر مدل قبلی یعنی 480 Mbit/s بود. در سال 2008 فنّاوری USB 3.0 معرفی و در سال 2010 اولین دستگاهی که مجهز به USB 3.0 بود، وارد بازار شد. این ورژن داری سرعت 4.8 Gbit/s است که 10 برابر USB 2.0 است. پرت USB دارای 2 استاندار شکلی A  و B است که استاندارد A رایج‌تر است. همچنین استاندارد A آن داری سه اندازه عادی، mini و micro است. USB پرمصرف‌ترین پرتی است که در دستگاه‌های الکترونیکی مانند کامپیوتر، تلفن همراه و دوربین‌ها یافت می‌شود. ولتاژ این پرت برابر با 5 ولت بوده که ولتاژ استاندارد برای شارژ کردن بسیاری از دستگاه‌ها از جمله تلفن‌های همراه است. برتری این پرت نسبت به پرت‌هایی مانند HDMI دو طرفه بودن آن است؛ یعنی یک پرت USB هم می‌توان خروجی و هم ورودی باشد، در صورتی که پرت‌های HDMI یا ورودی هستند یا خروجی.

 big_USB3-Anschlusskabel_01

پورت  USB A (سمت چپ) و USB B (سمت راست)

catalogimageservlet__87036_zoom

USB میکرو (چپ) USB معمولی

mini usb cable

USB معمولی (چپ) USB مینی

usb_connectors

USB 2 & 3

Ethernet:

Ethernet نوعی فنّاوری انتقال اطلاعات میان کامپیوتر‌ها و دستگاه‌های مربوط به آن‌ها است. این فنّاوری در سال 1980 معرفی شد. امروزه این اصطلاح عمدتاً برای «کابل‌های لن» (LAN) به کار می‌رود که دارای 8 سیم داخلی هستند و برای اتصال کامپیوترها به شبکه داخلی یا اینترنت استفاده می‌شوند. بسیاری از دستگاه‌ها مانند چاپگرها یا اسکنر‌ها را نیز می‌توان با این کابل به شبکه متصل کرد و به صورت اشتراکی از آن‌ها استفاده کرد. سرعت این کابل‌ها 10 یا 100 مگابیت بر ثانیه است. کابل Ethernet مدل‌های دیگری نیز دارند که سرعت انتقال داده در آن‌ها تا 10 گیگا بیت نیز می‌رسد. بعضی از دوربین‌های حرفه‌ای دارای پرت Ethernet بوده و می‌توان اطلاعات آن‌ها را از طریق این پرت با سرعت زیادی جابه‌جا کرد.

ethernet-cable

پرسش و پاسخ

چنانچه پیرامون این درس پرسشی دارید، از بخش زیر برای ما ارسال کنید:

نام شما:*

ایمیل شما:*

تعداد بازدید:2,323
بدون دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

*

RSS