Print Friendly
آموزش مجازی سفیرفیلم

سخت‌افزار دیجیتال | درس دوم: دیسک‌های نوری

در درس دوم از سیر «سخت افزار دیجیتال» از فصل تصویربرداری آموزش مجازی سفیرفیلم با دیسک‌های نوری و مدل‌های آن‌ها آشنا شوید.

درس دوم- دیسک‌های نوری

پس از بررسی کابل‌‌های رایج در انتقال اطلاعات در درس نخست از سیر جدید «سخت افزار دیجیتال» از آموزش مجازی سفیرفیلم، در درس دوم به بررسی دیسک‌های نوری مختلف و ویژگی های آن‌ها می‌‌پردازیم.

DVD مخفف Digital Video Disc یا Digital Versatile Disc است و از فنّاوری نوری (لیزر) برای خواندن و دو لایه در یک سمت دی‌وی‌دی و بر روی هم قرار دارند و این دی‌وی‌دی به DVD9 معروف است. نوعی از دی‌وی‌دی که به ندرت استفاده می‌شود دی‌وی‌دی دولایه و دورو است که در هر سمتش دو لایه اطلاعاتی دارد. حجم این دی‌وی‌دی‌ها حدود 16 گیگابایت است. نوشتن بر روی این دیسک‌ها استفاده می‌شود. دی‌وی‌دی‌ها دارای دو حجم 4.7 گیگابایت و 8.54 گیگابایت هستند. نوع اول دارای یک لایه و نوع دوم دارای دو لایه برای ذخیره اطلاعات است. این دی‌وی‌دی‌ها به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

stack-of-dvds

۱. DVD ROMاین نوع دی‌وی‌دی تنها خواندنی است و نمی‌توان بر روی آن‌ها چیزی نوشت یا پاک کرد. اطلاعات رو این دی‌وی‌دی‌ها در مبدا، یعنی کارخانه‌ی تولیدکننده‌ی محصول (نرم‌افزار، فیلم و …) بر روی آن نوشته شده و حجم باقی‌مانده آن با لیزر غیرقابل نوشتن می‌شود. اصطلاحاً می‌گویند انتهای دی‌وی‌دی بسته شده است.

۲. DVD Rاین نوع دی‌وی‌دی که رایج‌ترین مدل دی‌وی‌دی است را می‌توان به صورت خالی یا به اصطلاح خام از بازار تهیه کرد. اطلاعات را می‌توان بر روی این دی‌وی‌دی نوشت ولی نمی‌توان آن‌ها را پاک کرد؛ به عبارت دیگر این دی‌وی‌دی «یک بار نوشتنی» است.

10-dvdrw-philips-regravavel-midia-virgem-dvd-rw-dvd-rw_MLB-F-181914229_7082

۳. DVD RW:

این نوع دی‌وی‌دی هم قابلیت نوشتن و هم قابلیت پاک‌کردن اطلاعات را دارد. البته تعداد دفعاتی که می‌توان روی آن اطلاعات ریخت و پاک کرد محدود است و بسته به نوع استفاده از دی‌وی‌دی (میزان خش یا اثر انگشت روی آن به دلیل جابجایی) می‌تواند بین 50 تا 150 بار باشد.

البته امروزه به دلیل گسترده شدن حافظه‌های کوچک چند بار نوشتنی مانند فلش مموری‌ها، استفاده از این دی‌وی‌دی‌ها بسیار کم شده است.

«mini dvd» نوعی دیگر از دی‌وی‌دی‌ها است که اندازه کوچک‌تری نسبت به دی‌وی‌دی‌های معمولی دارد. این دی‌وی‌دی‌ معمولاً برای تبلیغات در بروروشورها و یا در دوربین‌های خانگی که اطلاعات را بر روی دی‌وی‌دی ذخیره می‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. حجم این دی‌وی‌دی‌ها حدود 1.4 گیگابایت است.

mini-dvdMini_DVD-cogaltim

یک نمونه دوربین خانگی که تصاویر را بر روی mini DVD ذخیره می‌کند

recover-deleted-files-from-blu-ray-4

Blue ray:

امروزه فنّاوری «blue ray» توانسته است که در دیسک‌هایی با همان ابعاد DVD، حجم اطلاعاتی معادل 25 گیگابایت در هر لایه را قرار دهد. blue rayها قابلیت ذخیره یک فیلم در ابعاد ‌FullHD با سرعت فریم 60 فریم بر ثانیه را دارا می‌باشند در صورتی که این ابعاد در DVD ها برابر با 480×720 است.

دو نوع blue ray تک لایه با ظرفیت 25 گیگابایت و دو لایه با ظرفیت 50 گیگابایت از رایج‌ترین blue ray هایی هستند که در بازار موجود است. کاربرد اصلی این دیسک‌ها در کنسول‌های جدید بازی و در پخش فیلم‌ها باکیفیت FullHD است.

MTM0NjMyMjE0NzEzNDE0XzE

MTM0NjMyMTE3MTEzNDEwXzE

مقایسه کیفیت تصویر DVDو Blue Ray

پرسش و پاسخ

چنانچه پیرامون این درس پرسشی دارید، از بخش زیر برای ما ارسال کنید:

نام شما:*

ایمیل شما:*

تعداد بازدید:1,670
بدون دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

*

RSS