Print Friendly
آموزش مجازی سفیرفیلم

سخت‌افزار دیجیتال | درس چهارم: دیسک سخت

در درس چهارم از سیر «سخت افزار دیجیتال» از فصل تصویربرداری آموزش مجازی سفیرفیلم با دیسک سخت و مدل‌های آن‌ها آشنا شوید.

درس چهارم- دیسک سخت

پس از بررسی کارت حافظه در درس سوم از سیر جدید «سخت افزار دیجیتال» از آموزش مجازی سفیرفیلم، در درس چهارم به بررسی دیسک سخت و مدل های مختلف آن‌ها می‌‌پردازیم.

«دیسک سخت» یا «Hard Disk» که به آن HDD که مخفف Hard Disk Dive است نیز گفته می‌شود، مهم‌ترین ابزار ذخیره‌سازی اطلاعات در کامپیوتر است. علت این اهمیت ظرفیت بالای این حافظه است. حافظه اصلی در کامپیوترها چه دستگاه‌های خانگی و چه لپ‌تاب‌ها، دیسک سخت است. این حافظه یک حافظه‌ی غیرفرار است و یا به عبارت دیگر نیازی به جریان الکتریسیته جهت نگه داشتن اطلاعات ندارد. امروزه حجم این حافظه به طور معمول در لپ‌تاب‌ها بین 500 گیگابایت تا 1 ترابایت است. البته لپتاب‌هایی با حافظه 2 ترابایت نیز در بازار وجود دارند.

 hd103ui1024

دیسک‌های سخت با سیستم مغناطیسی کار می‌کنند. این دیسک‌ها دارای صفحه‌هایی هستند که با سرعت بالا دوران می‌کنند و اطلاعات توسط وسیله‌ای به نام «هد» که بر روی آن در فاصله‌ای بسیار کم (در حدود 3 نانومتر) قرار دارد ثبت و خوانده می‌شود. کل مجموعه موتور، هد و صفحات داخل یک محفظه‌ی محافظت شده نسبت به آلودگی و گرد و غبار قرار دارند. هر چه سرعت چرخش دیسک‌ها بیشتر باشد، سرعت خواندن اطلاعات از روی دیسک بیشتر است. هارد‌های جدید سرعتی حدود 10000 دور در دقیقه دارند. به این هارد‌ها، «هاردهای دوربالا» نیز گفته می‌شود. برای این که ظرفیت یک دیسک سخت را افزایش دهیم بدون این که اندازه دیسک را عوض کنیم (دیسک‌ها سخت دارای استاندارد ابعادی هستند) می‌بایست چگالی اطلاعات بر روی صفحه آن را افزایش دهیم. این بدین معنی است که هنگامی که دو هارد با یک اندازه و حجم متفاوت وجود دارند، چگالی اطلاعات بر روی هاردی که حجم آن بیشتر است، بالاتر می‌باشد.

 هاردها را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

۱. هاردهای داخلی که در داخل دستگاه‌ها قرار می‌گیرند بدنه‌ای مسطیلی و پرداخت نشده از نظر ظاهری دارند. اتصال این هاردها معمولا از طریق یک کابل «SATA» است که سرعت بسیار خوبی برای انتقال اطلاعات دارد. در مورد هارد‌هایی که از SATA برای اتصال استفاده می‌کنند. باید به این نکته توجه کرد که برای استفاده از هارد به یک کابل دیگر جهت انتقال انرژی الکتریکی نیاز است.

۲. «هاردهای خارجی» یا External Hard Disc که امروزه بخاطر سبکی، راحتی در جابه جایی و داشتن حجم بالا کار برد فراوانی پیدا کرده‌اند. این هاردها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

الف) دسته‌ اول هاردهای کوچک هستند. که از دیسک‌های مغناطیسی کوچکی در آنها استفاده شده است. دیسک‌ها کوچک به طور معمول قطری برابر با 2.5 اینچ (معادل با 6.35 سانتیمتر) دارند. این هارد‌ها با استفاده از USB به کامپیوتر متصل می‌شوند و ولتاژ USB انرژی لازم برای کار کرد آنها را تامین می‌کند. به این هار‌ها به اصطلاح «هارد پاسپورتی» می‌گویند.

 Seagate Free Agent Go External HDD (RM240)

ب) دسته‌ دیگر هارد‌های بزرگ‌تری هستند که علاوه بر اتصال USB برای انتقال اطلاعات، به جریان برق (که معمولا توسط آداپتور تامین می‌شود) جهت کار کردن نیازمند هستند. این هارد‌ها معمولا دارای دیسک‌هایی با قطر 3.5 اینچ، معادل با 8.89 سانتیمتری هستند. به دلیل نیاز این هاردها به برق این هارد‌ها قابلیت جابجایی کمتری نسبت به هاردهای پاسپورتی دارند و بیشتر برای آرشیو کردن مطالب استفاده می‌شوند تا انتقال اطلاعات.

 Buffalo-Contributes-to-the-Storage-Market-With-Encrypted-External-HDD-2

نوع دیگری از هارد وجود دارد که از سیستم مغناطیسی استفاده نمی‌کند. این هارد‌ها که «SSD» نام دارند (Solid State Drive) سیستم کاری مشابه با فلش مموری‌ها دارند و اطلاعات را بر روی «آیسی» (IC) ذخیره می‌کنند. این هاردها که نسل جدید هاردها هستند، مقاومت بیشتری در برابر ضربه و میدان‌های مغناطیسی نسبت به هاردهای مغناطیسی دارند.

1

7c44f66e88637e90b419227ac8963185ae8bfe421394078183

مقایسه ساختار داخلی HDD و SSD

پرسش و پاسخ

چنانچه پیرامون این درس پرسشی دارید، از بخش زیر برای ما ارسال کنید:

نام شما:*

ایمیل شما:*

تعداد بازدید:1,430
بدون دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

*

RSS