Print Friendly
آموزش مجازی سفیرفیلم

سخت‌افزار دیجیتال | درس ششم: نمایشگرها

amouzesh 6-5

در درس آخر از سیر «سخت افزار دیجیتال» از فصل تصویربرداری آموزش مجازی سفیرفیلم با انواع نمایشگرها آشنا شوید.

درس ششم- نمایشگرها

پس از بررسی ریدزها در درس پنجم از سیر جدید «سخت افزار دیجیتال» از آموزش مجازی سفیرفیلم، در درس ششم و آخر این سیر به بررسی انواع نمایشگرها می‌‌پردازیم.

برای استفاده از یک نمایشگر می‌بایست تا حدود با قابلیت‌ها،‌ معایب و محاسن آن آشنا بود تا بتوان حداکثر بازده را از آن گرفت. در این درس به بررسی انواع نمایشگرها و مزایا و معایب آن‌ها می‌پردازیم.

CRTنوع اول نمایشگرها که تکنولوژی آن به آغاز پخش برنامه‌های رنگی از طریق تلویزیون می‌گردد، نمایشگرهای CRT هستند. این نمایشگرها که آنالوگ هستند از سیستم لامپ اشعه کاتودی استفاده می‌کنند. این نمایشگرها بزرگ،‌ سنگین و دارای مصرف برق زیادی هستند. البته با وجود تکنولوژی‌های جدید هنوز یک CRT با کیفیت، بهترین بازسازی رنگ و کنتراست را دارد.

4.0M DigitalCAM

یک مانیتور CRT

crtd

یک تلویزیون CRT صفحه تخت

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ساختار داخلی یک تلویزیون CRT

LCDنمایشگرهای LCD از تکنولوژی Back light یا همان نور پس زمینه و کیریستال‌های مایع استفاده می‌کنند. روش کار این دستگاه به این شکل است که کیریستال مایع نسبت به جریان الکتریکی واکنش نشان داده و تغییر ساختار می‌دهد. این تغییر ساختار امکان تنظیم گذر نور را می‌دهد و به ما امکان می‌دهد که با تنظیم جریان الکتریکی، میزان گذر نور را تنظیم کنیم. مشکل این نمایشگرها عدم توانایی در بازسازی رنگ سیاه و به تصویر کشیدن درست جزئیات صحنه‌های تاریک و داخل سایه است. این امر به دلیل وجود نور پس زمینه رخ می‌دهد. البته با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی، بهبود‌ فراوانی در بازسازی رنگ سیاه در این نمایشگرها رخ داده است.

LCD-TV

cool-computer-monitor

برای این که یک نمایشگر بتواند در ابعاد بزرگ تصویری با کیفیتی ارائه بدهد نیاز دارد که به صورت بالا دارای قوس باشد.

image27

نمایشگرهای LCD در دو نسبت تصویر مختلف

نمایشگرهای پلاسما: این نمایشگرها دارای پیکسل‌های سبز، قرمز و آبی می‌باشند که داخل این پیکسل‌ها گازی شبیه به گاز فلورسنت وجود داد و با جریان الکتریکی نور ساطع می‌کند. مزیت این نمایشگرها نسبت به LCD ها نمایش و بازسازی بهتر رنگ سیاه است. از معایب  این نمایشگر‌ها می‌توان به «مارکه» شدن تصویر به علت نمایش تصویر ثابت و روشن بر رو بخشی از آن است که به آن Screen Burn-in نیز می‌گویند. همچنین در ابعاد مساوی وزن بیشتری نسبت به LCD دارند.

13152-lgtvplasmapk790front

plasma_vs_lcd-contrast

تقاوت تصویر LCD و پلاسما بخاطر وجود نور پس زمینه

LEDاین نمایشگرها که تکنولوژی جدیدتری دارند، دارای وزن و مصرف کمتر هستند. همچنین می‌توانند تصاویر را با بازسازی رنگ و کنتراست خوب به تصویر بکشند. در این نمایشگرها نیز مانند نمایشگرهای پلاسما، مشکل بازسازی رنگ مشکی وجود ندارد.

 thickness-lcd-led-plasma

مقایسه ذخامت 3 مدل نمایشگر

vizio-m801d-80-inch-led-tv-3-650x0

بسیاری از نمایشگرهای امروزه دارای سیستم های هوشمند هستند و حتی بر روی بعضی از آنها سیستم عامل هایی مانند android وجود دارد.

Broadcast Monitor«برودکست مانیتورها»، نمایشگرهای با کیفیت پخش بالا و دارای کنترل‌های فراوان برای تنظیم رنگ و کنتراست تصویر هستند. این نمایشگرها می‌توانند تصویر را با حداکثر دامنه رنگ موجود نمایش دهند. استفاده این نمایشگرها برای نمایش تصویر به هنگام اصلاح رنگ، نور و بازبینی نهایی است. مزیت این نمایشگرها نسبت به نمایشگرهای خانگی این است که با استفاده از تنظیمات آن می‌توان تصویر را که از فیلم در نمایشگرهای مختلف (مانیتورهای کامپیوتر، LCD ،LED، پلاسما و …) پخش می‌شود باز سازی کرد. همچنین نمایشگرهای خانگی با تنظیمات اتوماتیک تصویر را تغییر داده تا به بهترین شکل ممکن نمایش دهند، پس تصویر نمایش داده شده تصویر واقعی ما نیست.

bvm8045qd1

یک برودکست مانیتور CRT

DT-V17G1Z-237x300

یک برود کست مانیتور جدید با تکنولوژی LCD

پرسش و پاسخ

چنانچه پیرامون این درس پرسشی دارید، از بخش زیر برای ما ارسال کنید:

نام شما:*

ایمیل شما:*

تعداد بازدید:1,744
بدون دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*


*

RSS