Print Friendly
برگزاری دومین کارگاه آموزشی سفیر در عمار

کارگاه «فن مصاحبه در مستند» با ارائه تولیدکنندگان سفیر برگزار شد

کارگاه آموزشی «فن مصاحبه در مستند» با حضور سیدمهدی کرباسی، رضا صادقی و محمدرضا تاجدین، از مستندسازان مرکز سفیرفیلم در فلسطین تهران برگزار شد.

کارگاه آموزشی «فن مصاحبه در مستند» با حضور سیدمهدی کرباسی، رضا صادقی و محمدرضا تاجدین، از مستندسازان مرکز سفیرفیلم امروز ۱۲ دی ماه در سالن شماره سه سینما فلسطین تهران برگزار شد.

۰۴(۷)

در این کارگاه پیرامون فنون مصاحبه خلاق در مستند، چینش نور و تصویر برای تصویربرداری، غنی کردن محتوای مصاحبه و فراهم کردن شرایط مناسب برای مصاحبه مباحثی ارائه شد. همچنین نمونه هایی از مصاحبه در مستندهای موفق برای کارآموزان پخش گردید.

در ادامه برنامه پیرامون چینش صحنه مصاحبه موضوعات مختلفی مورد بررسی قرار گرفت. کرباسی در این بخش ضمن اشاره به نکاتی درباره قاب تصویر در مصاحبه، به تشریح نقاط طلایی در تصویر، زاویه دید مخاطب و نحوه قرار گیری دوربین و روبرویی آن با فرد مصاحبه شونده پرداخت.

سپس در همین بخش نورپردازی صحنه مصاحبه مورد بررسی قرار گرفت و سید مهدی کرباسی به توضیح سه نور اصلی در صحنه مصاحبه پرداخت و تعریف مختصری از هریک از نورهای صحنه و کاربرد آنها ارائه کرد: «۱. نور بک لایت: نوری که از پشت تابانده شده و سوژه ها را از زمینه خود جدا می کند. ۲. نور کی لایت: نور قوی و اصلی که روبروی مخاطب قرار می گیرد و ۳. نور فیل لایت: که نور پر کننده تصویر است و سایه ای که توسط نور اصلی ایجاد می شود را بر طرف می کند».

کرباسی در این بخش به اهمیت تصویر ورودی مصاحبه و مقدمه آن و نیز هماهنگی و یک دست بودن کیفیت تصاویر هم اشاره کرد.

در یکی دیگر از بخشهای برنامه محمدرضا تاجدین، نویسنده مستند مصاف توضیحاتی را راجع به جزئیات و ظرافتهای پرسشگری و تعامل با مصاحبه شوندگان ارائه کرد.

۰۱(۷)

در انتهای برنامه نیز رضا صادقی به موضوع انتخاب صندلی مصاحبه شونده و اهمیت آن پرداخت. صادقی در این بخش با مثال زدن تصاویر برخی سوژها در مصاحبه مستندهای مختلف، تلاش کرد تا اهمیت نوع و اندازه صندلی سوژه در مصاحبه و جزئیاتی مهم از این دست را ارائه کند.

صادقی همچنین به موضوع تدوین مصاحبه پرداخت و راهکارهای عملی برای تهیه یک آرشیو قابل استفاده و تهیه جدول از موضوعات مصاحبه ارائه نمود. وی گفت تهیه این نوع آرشیو و جدول هنگام تدوین مستند کاربرد بسیاری خواهد داشت و زمان تدوین مستند را هم به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

۰۲(۹)

در پایان برنامه نیز، عموم کار آموزان از محتوای کارگاه رضایت داشتند و محتوای آن را مناسب می دانستند. در همین رابطه محمدرضا آزادکار که در کارگاه شرکت کرده بود به ما گفت: «کارگاه خوبی بود و با توجه به زمان کمی که داشت، محتوای خیلی خوب و کاربردی را ارائه کردند و به نظرم از نظر محتوا کارگاه جامعی بود.»

محمد جعفری، یکی دیگر از شرکت کنندگان در کارگاه نیز گفت: «کارگاه خوبی بود بخصوص قسمت تحلیلی که در مورد مصاحبه مستندها داشتند نکات مفیدی ارائه شد و به کار می آمد. اما در بحث تصویر و پشت صحنه و فن مصاحبه من انتظار داشتم از نظر محتوایی خیلی قوی تر و بهتر باشد.»

منبع: عمارفیلم

تعداد بازدید:784
۲ دیدگاه
  1. سلام
    من فارغ التحصیل رشتۀ مهندسی هستم . همیشه از دغدغه هایم مبارزه با تهاجم فرهنگی بالاخص در زمینۀ حجاب بوده و هست . علاقه بسیار زیادی به مستند سازی در این زمینه دارم اما همیشه یک تماشاگر بوده ام . مخصوصا علاقه مند کارهای سرکار خانم عالی هستم و همواره دعاگوی این بانوی بزرگوار…
    تصور می کنم کارگاه های آموزشی مناسب کسانی ست که از این فضا دور نبوده اند ، آیا سیر آموزشی کاملی برای کسی که می خواهد از صفر شروع کند وجود دارد ؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

*

RSS