Print Friendly
برگزاری سومین کارگاه آموزشی سفیر در عمار

کارگاه «نگارش فیلمنامه مستند» سفیرفیلم در عمار برگزار شد

معاونت آموزش سفیرفیلم در سومین کارگاه آموزشی خود در جشنواره عمار، امروز ۱۳ دی ماه کارگاه «مراحل نگارش فیلمنامه مستند» را با ارائه محمدصاق باطنی برگزار کرد.

به گزارش خبرنگار سفیرفیلم، کارگاه آموزشی «مراحل نگارش فیلمنامه مستند» با ارائه محمدصادق باطنی، از مستندسازان مرکز سفیرفیلم امروز ۱۳ دی ماه در سالن شماره سه سینما فلسطین تهران برگزار شد.

در کارگاه امروز آقای باطنی تاریخچه ای از مستند و تدوین را مورد بحث و بررسی قرار دادند. وی درباره مخترع تدوین گفت: «تدوین را برای نخستین بار آقای «ملیس» طرح کردند. به این صورت که بعد از برداشت فیلم و بازبینی آن ناگتیوها را برش زدند و بدین وسیله توانستند فاصله های زمانی را تعییر دهند و تدوین را اختراع کنند.»

۴

باطنی درباره جریان سینما بعد از این کشف میلس اظهار داشت: «جریان سینما بعد از ایشان به سمت داستانی پیش رفت تا زمانی که (رابرت فلاهرتی) در سال ۱۹۹۲ فیلمی با نام «نانوک شمالی» (سرگذشت یک اسکیمو) را ساخت و به نمایش گذاشت. این اتفاق مقدمه شکل گیری جریانی به نام سینمای داستانی در جهان شد.»

این کارگردان درباره تعریف مستند گفت: «تعاریف زیادی برای فیلم مستند وجود دارد. برای مثال تعریف آقای کیوسون از مستند که بیان می کند، فیلم مستند در واقع مواجهه خلاقانه با مسلمات است.»

وی همچنین در ادامه درباره تفاوت های فیلم مستند و داستانی برای هنرجویان کارگاه عنوان داشت: «فیلم مستند، واقعی است و سوژه دارد و غیرقابل پیش بینی می باشد، اما فیلم داستانی، تخیلی است و به جای سوژه، شخصیت دارد و نسبت به فیلم مستند بیشتر قابل پیش بینی است.»

باطنی در توضیح بیشتر تفاوت این دو از یکدیگر گفت: «در این باره می توان این جملات زیر بیان کرد که در فیلم مستند لحظات در گذر هستند که به هیچ وجه تحت کنترل ما نیستند، اما در فیلم داستانی، شرایط صد در صد تحت کنترل ما هستند. همچنین وجه اشتراک فیلم مستند و داستانی نوشتن فیلمنامه است.»

۱۳

این مدرس مستندسازی سفیرفیلم در ادامه با طرح این سوال که «شاید این سوال پیش آید با توجه به تعاریف بالا چرا باید برای فیلم مستند، فیلمنامه بنویسیم؟» عنوان داشت: «این کار را برای صرفه جویی در زمان، هزینه، ابرو، انرژی و نهایتا عمر شماست. هرچند در سینمای مستند براساس فیلمنامه نوشته شده یک تصویر خاص از نمای مورد نظر در مستند خود داریم، اما همیشه باید چند پلان در ذهن خود برای مواقع ضروری طراحی کرده باشیم.»

در پایان برنامه نیز، عموم کارآموزان از محتوای کارگاه رضایت داشتند و محتوای آن را مناسب می دانستند. در همین رابطه یکی از هنرجویان به ما گفت: «به نظر بنده تمامی افرادی که در این کارگاه حضور پیدا کردند با دست پر از جلسه بیرون رفتند. من اصلا فکر نمی کردم این کارگاه با این بازخورد و همکاری بسیار زیاد برگذار شود.»

هنرجوی دیگری گفت: «کارگاه «مراحل نگارش فیلمنامه مستند» بسیار خوب و مفید بود و مشارکت افراد در کلاس بالا بود.»

تعداد بازدید:938
۱ دیدگاه
  1. سلام
    اگر ممکن بود فیلم جلسات آموزشی را بر روی سایت بگذارید تا در شهرستانهای دیگر بتوانیم از آن استفاده کنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

*

RSS