Print Friendly
آموزش مجازی سفیرفیلم

اصطلاحات کاربردی سینمایی | حرف د

Dal

در درس نهم از سیر «اصطلاحات رایج سینمایی» از آموزش مجازی سفیرفیلم، با لغات سینمایی کاربردی حرف «د» آشنا شوید.

درس نهم- حرف د

پس از انتشار درس هشتم از سیر جدید «اصطلاحات رایج سینمایی» از آموزش مجازی سفیرفیلم، امروز در درس نهم از این سیر به معرفی لغات رایج سینمایی با حرف «د» می پردازیم.

داخلی (Interior) ۱۰ 

هر صحنه‌ای که داخل ساختمانی یا یک محوطه بسته و سقف دار می‌گذرد. صحنه داخلی می‌تواند در دکوری ساخته‌شده در استودیو یا در یک ساختمان واقعی ضبط شود.

دالبی  (Dolby System) 5

سیستمی برای ضبط و پخش صدا که صدای مزاحم را به حداقل می‌رساند، فرکانس صوتی را اصلاح می‌کند و برد صدا را افزایش می‌دهد. این سیستم را می‌توان به‌صورت استریوفونیک (برجسته) چند باندی در نمایش فیلم هم به کار گرفت. این سیستم توسط ری دالبی اختراع شد و نخستین بار در فیلم‌های مستندی که درباره موسیقی و کنسرت‌های راک ساخته می‌شد، مورداستفاده قرار گرفت و به‌تدریج به خدمت فیلم‌های سینمایی درآمد. بعد از چند تجربه در فیلم‌های مختلف، جنگ‌های ستاره­ای نخستین فیلمی بود که تماماً با سیستم دالبی ضبط و پخش شد. این سیستم از ۱۹۷۷ تا امروز نقش بسیار مهمی در سینما ایفا کرده و موجب تحول صدای چندجهته شده است و تماشاگر فیلم‌هایی با صدای دالبی می‌تواند، صدا را از چپ و راست و جلو و پشت سرش بشنود.

۱۳۶۱۶۲۵۷۷۶_dolby_digital on black

داستان (story) 3

الگوی کلی رویدادها در روایت که شامل ماجراها و شخصیت‌های اصلی در توالی منظم زمانی است.

دروازه (Barn Door) 6

دو یا چند لنگه دروازه که روی لامپ نوردهی نصب می‌شود و کار آن جهت دادن به نور، خلق سایه و جلوگیری از تابش مستقیم نور به عدسی دوربین فیلم‌برداری است. به این دروازه­ها اصطلاحاً شِیدر هم می‌گویند.

۱ ۲ ۳

درون برش  (Cut – In) 2

نمایی که به جزء کوچکی از صحنه قطع می‌شود. برای مثال شیئی چون چاقو یا اسلحه، یا بخشی از بدن شخصیت، چشم­ها یا دست‌های او را نشان می‌دهد.

دستگاه اندازه‌گیری بلندی صدا (VU Meter) 5

دستگاهی متصل به دستگاه ضبط یا پخش صدا که بلندی صدا (با واحد دسی‌بل) و بیش یا کم بودن آن نسبت به نقطه میانگین را نشان می‌دهد. چنین دستگاهی در هنگام ضبط صدا، اهمیت ویژه‌ای دارد تا اطمینان حاصل شود که بلندی صدا، نه آن‌قدر کم است که قابل‌شنیدن نباشد و نه آن‌قدر زیاد که از کیفیت آن کاسته شود.

 ۴

دستگاه دودزا (smoke machine) 13

ظرف کوچکی که برای خلق جلوه‌های مکانیکی خاصی، دود تولید می‌کند. این ظرف حاوی مواد شیمیایی ویژه­ای همچون نفتالین یا قیر طبیعی است که با عبور جریان برق یا فیوز مشتعل، آتش می‌گیرد و دود می‌کند.

۵

۶
دستگاه ضبط ویدئو  (Videotape Recorder) 8

دستگاهی که صدا و تصویر را روی نواری پوشیده از اکسید مغناطیسی آهن به نام نوار ویدئو ضبط می‌کند تا از سیستم تلویزیونی پخش شود. این تصاویر می‌تواند از دوربین ویدئویی، تلویزیون، نوار ویدئویی دیگر یا فیلم ضبط شود.

۷

۸_۲
دِسی­بل decibel) DB) 5

یک واحد لگاریتمی برای بیان نسبت یک کمیت فیزیکی (معمولاً توان یا شدت) به یک مقدار مرجع مشخص است. مقدار دسی‌بل یک کمیت، ۱۰ برابر لگاریتم در پایه ۱۰ نسبت مقدار واقعی آن به مقدار مرجع است. محاسبه بر اساس دسی­بل به این صورت است که جریان حالت کنونی را نسبت به حالت قبلی آن اندازه‌گیری می‌کنند. مقادیری که با دسی‌بل سنجیده می‌شود همیشه دارای مقدار مرجع خواهد بود و در غیر این صورت بی‌معنی است. اگر بخواهیم در مورد شدت صدای صوت یا Sound Pressure Level (SPL) صحبت کنیم مقدار مرجع کمترین مقداری است که توسط گوش انسان قابل‌شنیدن است. به‌بیان‌دیگر یک دسی­بل تغییر کمترین مقداری است که توسط گوش انسان قابل‌درک و فهم است.

decibel
دکامایرد (decamired) 6

واحدی برای اندازه‌گیری دمای رنگ که معادل ۱۰ مایرد (حاصل تقسیم مقدار کلوین به یک‌میلیون) است.

دکور صحنه (set) ۱۰

دکور صحنه فضایی است مصنوعی که متناسب با نیاز بصری فیلم در خارج یا داخل استودیو و با موادی سبک و قابل‌حمل ساخته می­شود. در داخل استودیو دیوارها قابل‌حمل ساخته‌شده و امکان نصب نورها، تجهیزات و وسایل حرکت دوربین در آن دیده می­شود. در دکورهای خارج از استودیو متناسب با زمان و بودجه از دکورهایی مقاوم‌تر و گاه با مصالح ساختمانی استفاده می‌شود.

۱۷

دکور (scenery) ۱۰

–  ترکیب عوامل طبیعی و مصنوعی ساخته‌شده که حالت طبیعی به صحنه ببخشد.
– دادن پس­زمینه طبیعی به صحنه
–  صحنه‌هایی که به‌طور مصنوعی ساخته می‌شود و به‌عنوان پس‌زمینه به کار می‌آید.

۹

۱۰

۱۱

دلالت (signification) 3

فرایندی که طی آن از نشانه‌های هر نظام نشانه­شناسی افاده معنا می‌کنند. به فرایند انتقال مدلول به کمک دال نیز اطلاق می‌شود.

دوربین استودیویی (studio camera) 1

دوربین‌های بزرگ و سنگینی که فقط در استودیوها قابل‌استفاده هستند. این دوربین‌ها بر روی سه‌پایه‌های سنگینی قرار می‌گیرند و به‌آسانی می‌توانند حرکت افقی و عمودی موردنظر تصویربردار را انجام می‌دهند.

۱۴

۱۵

۱۲_۲

۱۳

دوربین با سرعت کم  (Low–Speed Camera) 1

دوربینی استاندارد که دور موتور آن، چنان دستکاری‌شده است که بتواند با سرعت کم‌کار کند، تا از آن بتوان در شیوه‌های خاص فیلم‌برداری که نیاز به وقفه دارد استفاده کرد.

دوربین خیلی سریع (High Speed Camera) 1

دوربین‌هایی که به‌ویژه برای فیلم‌برداری در سرعت‌هایی به‌مراتب تندتر از سرعت معمول طراحی‌شده‌اند و قادرند نسبت به دوربین‌های رایج، تعداد قاب بیشتری در هر ثانیه ضبط کنند. وقتی این تصاویر با سرعت معمول در دستگاه‌های نمایش به نمایش درمی‌آیند، تصویر نهایی کندتر از حد معمول دیده می‌شود.

دوربین ذهنی (subjective camera) 1 4

تکنیکی در به‌کارگیری دوربین برای نشان دادن دیدگاه شخصیتی خاص. در این تکنیک از حرکت­هایی مانند دوربین روی دست، چرخش افقی به چپ و راست و یا تراکینگ برای نشان دادن حرکت شخصیت استفاده می‌کنند.

دهانه آکادمی  (Academy Aperture) 9

استانداردی که در سال ۱۹۳۲ از طرف آکادمی هنرها و علوم سینمایی آمریکا برای تثبیت نسبت طول به عرض قاب تصویر و دستگاه نمایش تعیین شد. این اندازه ۴ به ۳ یا اندازه ۳۳/۱ به ۱ است. چنین مستطیلی در نقاشی به مستطیل طلایی موسوم است.

۱۶
دیزالو، هم‌گذاری  (Dissolve) 2

روشی در انتقال از صحنه‌ای به صحنه دیگر که در آن صحنه اول به‌تدریج محو می‌شود و صحنه دیگر جای آن را می­گیرد.

۱۹

۱۸

پرسش و پاسخ

چنانچه پیرامون این درس پرسشی دارید، از بخش زیر برای ما ارسال کنید:

نام شما:*

ایمیل شما:*

تعداد بازدید:1,344
بدون دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*


*

RSS