به گزارش خبرنگار سفیرفیلم، 44 نفر از فیلمسازان، مستندسازان و هنرمندان طی بیانیه ای به ایجاد فضای امنیتی- نظامی نسبت به جریان «مستندسازی تاریخی» اعتراض کردند. متن کامل این بیانیه به همراه لیست اسامی امضاکنندگان در ادامه آمده است:

چندی است مستند «من روحانی هستم» که مبارزات رئیس محترم جمهور دکتر حسن روحانی را به تصویر می کشد در فضای رسانه ای کشور منتشر شده است که متاسفانه با واکنشهای غیر طبیعی و غیرفرهنگی بسیاری مواجه شد.

پیش از آن نیز با اکران های دانشگاهی و عمومی فیلم داستانی «لکه» مخالفت به عمل می آید. موضوعی که مجددا برای مستند «من روحانی هستم» نیز تکرار شد.

باید گفت عرصه مستند و هنر، عرصه بیان حقیقت است و حقیقت همواره برای عده ای تلخ و ناگوار. اینکه برخی نزدیکان یا حامیان رییس جمهور و نیز عده ای از مقامات بدون توجه به منابع یک مستند، اقدام به تخریب وجهه سازندگان آن بنمایند و یا آنکه مسئولین دانشگاه از دیده شدن یک اثر فیلم داستانی در جمع دانشجویان ممانعت کنند، مایه تأسف و نگرانی برای فضای فرهنگی کشور است.

جای این سوال باقی است که حاشیه سازان، چه ضرری از انتشار برخی حقایق تاریخی مثل سوابق مبارزاتی و سیاسی رییس جمهور متحمل می شوند که اینگونه به مصاف آثار فرهنگی آمده اند؟ و یا آنکه چرا به یک فیلم داستانی مثل «لکه» که بر اساس وقایع اخیر کشور تولید می شود مجوز اکران حتی در یک جمع دانشجویی داده نمی شود؟

اگر برخی مسئولین تصویری از گذشته برساخته اند که با حقیقت انطباق ندارد، این موضوع نباید موجب شود تا مانع بازگویی و بارخوانی تاریخ شویم.

تقلیل عنوان یک فیلم مستند به «سی دی»، دگرگون نشان دادن محتوای آن و مانور بر واژه «تخریب»؛ همه گویای اشتباه محاسباتی نسبت به شرایط پیچیده کشور و نمایانگر تلاشی خزنده و ضدفرهنگی در جهت خاموش کردن جریان «مستندسازی تاریخی» است که عکس العمل جدی و سریع دست اندرکاران فرهنگی کشور را می طلبد.

بدین وسیله ما هنرمندان ضمن ابراز تاسف نسبت به وقایع پیش آمده و با حمایت از سازندگان این گونه آثار، از مردم حقیقت جوی ایران به خاطر حمایت از این اثر تشکر نموده و امیدواریم این حمایت ها راه را بر روشن ساختن حقایقی بیشتر از تاریخ انقلاب اسلامی در آثار بعدی هموار کند.

همچنین از ریاست محترم جمهور خواهانیم، با فراهم کردن شرایطی آزاد و به دور از حاشیه سازی رسانه ای برای هنرمندان، نگرانی ما برای ادامه فعالیت هنری را برطرف نمایند.

اسامی امضاکنندگان بیانیه:

 1. شهاب اسفندیاری
 2. حسین افشار
 3. سیدامیرجاوید
 4. سهیل سلیمی
 5. فرهاد عظیما
 6. محمدرضا شفاه
 7. سید احسان باقری
 8. محمدباقر مفیدی کیا
 9. سیداحسان رئیس الساداتی
 10. محمد مهدی مطهر
 11. سیامک مختاری
 12. محمد حسین خوش بیان
 13. کمیل سوهانی
 14. امیر مهریزدان
 15. مصطفی رضوانی
 16. سید جمال عود سیمین
 17. تورج کلانتری
 18. علی صدری نیا
 19. حجت احمدی زر
 20. رشید حاجت مند
 21. سید محمدحسین میری
 22. مجتبی خلفی زاده
 23. امین حسنی
 24. سید مهدی کرباسی
 25. مهدی صفری
 26. مسعود کارگر
 27. محمد توکلی
 28. علی جمالی
 29. محمدرضا تاجداری
 30. محمدصادق باطنی
 31. سیدامیرحسین میرمحمدصادقی
 32. امین شریف زاده
 33. یحیی ابراهیمی
 34. مهدی جلالیان
 35. رضا صادقی
 36. علی شفیعی
 37. امیر میرصابری
 38. احمد اخباری
 39. روح الله رفیعی
 40. مقداد رحیمی حاجی آبادی
 41. علی حیاتی
 42. محمدرضا چیت ساز
 43. دانیال فرخ
 44. محمدرضا تاجدین