به گزارش خبرنگار سفیرفیلم، عصر امروز مراسم رونمایی از مستند «نبرد خاموش» که «مصطفی رضوانی» نویسندگی و کارگردانی آن را بر عهده داشت، با حضور دکتر حسن عباسی در سالن شهید بهرامی دانشگاه علم و صنعت برگزار شد.

حسن عباسی در رونمایی از مستند «نبرد خاموش» این اثر را منتقل‌کننده روحیه خودباوری به جوانان دانست که مفهوم ما می‌توانیم را در محاصره اقتصادی نشان می‌دهد. «نبرد خاموش» یعنی در محاصره اقتصادی هم ما می‌توانیم.

در ابتدا حسن عباسی، با اشاره به مسئله تحریم گفت: تحریم وجوه مختلفی دارد که یک وجه آن محاصره اقتصادی است. و در واقع معنای اصلی تحریم، محاصره اقتصادی است و این واژه را حضرت امام آن زمانی به کار بردند که کشور برای اولین بار تحت محاصره اقتصادی  قرار گرفت.

وی با اشاره به اثرات روانی جنگ اقتصادی گفت: البته در جامعه ما واژه «محاصره اقتصادی» مورد توجه واقع نمی شود و علت آن نیز تاثیرات روانی واژه تحریم است. چون «تحریم» یعنی کسانی که مورد محاصره قرار گرفته اند، و دشمن از این طریق می خواهد سلطه روانی خود بر محاصره شدگان را رقم بزند.

کارشناس مسائل استراتژیک در مورد علت محاصره اقتصادی گفت: حتما دلیلی دارد که قدرت های بزرگ، عده ای را محاصره می کنند. مثلا در صدر اسلام که کفار مکه رسول الله را تحریم کردند، نمی خواستند دین اسلام به اهداف خود برسد. چرا که تسلط و غلبه آنها کاهش پیدا می کرد. در زمان ما نیز ایالات متحده برای ایجاد سلطه بر کشورهای دیگر ساز و کارهای محاصره را ایجاد کرده و حتی در  سازمان سیا بخشی را تاسیس کرده تا بتواند مطالعات مربوط به تحریم و محاصره اقتصادی را انجام دهد.

05

وی گفت: در کشور نیکاراگوئه، همزمان با ما انقلاب رخ داد. در آن زمان نسخه ی سازمان سیا برای آن کشور این بود که به گونه ای باید نیکاراگوئه تحریم شود که صدای جیغ آن از دورن کشور شنیده شود» و همین استراتژی در مورد کشور سوریه اجرا شد. چرا که هنری کسینجر در مورد کشور سوریه گفت: این کشور باید از دورن به آتش کشیده شود و می بینیم القاعده ای که برج های دوقلو را به آتش کشیده بود، توسط غرب مجهز می شود تا سوریه را به آتش بکشد.

برقراری رابطه با آمریکا به چه قیمت؟

رییس مرکز دکترینال بدون مرز گفت: سال ۸۲ که آمریکایی ها به افغانستان و بعد از آن به عراق حمله می کردند، برآورد کرده بودند که کمتر از ۱۰ ماه ایران را نیز اشغال کنند. ما در آن زمان طبق مطالعاتی که داشتیم اعلام کردیم که این اتفاق رخ نخواهد داد و امریکایی ها در این میدان شکست خواهند خورد. و دیدیدم که هنوز و با گذر از  ۱۰ سال از جنگ عراق، هنوز آمریکایی ها برای جنگ بودجه تصویب می کنند.

وی با بیان اینکه آمریکا ۴۰۰۰ میلیارد دلار بدهی دارد گفت: اگر رابطه با آمریکا و غرب و عدم وجود تحریم مشکلات اقتصادی را حل می کند، چرا یونان به عنوان ورشکسته ترین کشور اتحادیه اروپا شناخته می شود؟ چرا ایتالیا ۲۷۰۰ میلیارد دلار بدهی دارد؟ چرا فرانسه با هزاران مشکل دست در گریبان است؟ چرا در کل اروپا فقط کشور آلمان است که نسبت به بقیه کشورها اوضاع خوبی دارد؟

عباسی افزود: اینکه دائما اعلام می شود که با بهتر شدن رابطه با غرب مشکلات ما نیز حل خواهد شد، چرا این کشورها که رابطه خوبی را آمریکا دارند هنوز مشکلاتشان حل نشده است؟ اصلا چرا در خود آمریکا جنبش های ضد وال استریت و ۹۹ درصدی رخ داده است و بدهی های بسیاری دارد؟

15

اینهایی که قول بهبود اوضاع اقتصادی می دهند، بگویند بر اساس چه مبنایی میخواهند این کار را انجام دهند؟

دکتر عباسی با بیان اینکه غرب به شکست مبانی اقتصادی خود پی برده و به دنبال راه علاج برای آن است، گفت: این افرادی که نامزد انتخابات شده اند، و قول بهبود اوضاع اقتصادی را  در ۶ ماه داده اند، بگویند چگونه و براساس چه مبنایی می خواهند این کار را انجام دهند؟

عباسی گفت: اگر این افراد می خواهند اوضاع اقتصادی را با مکاتب نئوکینزی اصلاح کنند، باید نگاهی به یونان بیاندازند و آینده برنامه هایی که میخواهند در شش ماه اجرا کنند را ببینند و اگر میخواهند از مدل فریدمنی که هدفمندی ها نیز براساس آن اجرا شده است، نگاهی به آمریکا بیاندازند که چگونه دچار جنبش های 99 درصدی شده است.

مشکل اصلی ما ضعف  نظری و مدیریتی است

عباسی با بیان اینکه راه حل درمان اقتصاد ما در سه چیز است گفت: مشکل ما عدم رابطه با غرب نیست که با توجه به اتفاقات رخ داده در غرب، این به نفع ما نیز هست. مشکل اصلی این است که در ایران مبانی اقتصادی مناسب و درست که شایسته این مردم مقاوم باشد وجود ندارد. و اساتید علوم انسانی و کسانی که بودجه های پژوهشی را در اختیار دارند، در این زمینه کاری نمی کنند.

وی با اشاره به اینکه فضای علوم انسانی در اشغال مبانی سست و غلط غربی است گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه در اولین قدم تلاش کنیم تا اشغال زدایی کنیم و در قدم بعدی محاصره اقتصادی را بشکنیم. اینکه ما از مبانی شکست خورده غربی استفاده کنیم و بخواهیم محاصره اقتصادی را بشکنیم کار غلط و محالی است. و تنها راه چاره تولید مبانی جدید و جایگزین است.

03

عباسی با بیان اینکه مکتب اقتصاد پولی باید گنار گذاشته شود گفت: زمانی پول دارای ارزش است که بتوان به کمک آن ارزش کالاها و خدماتی مانند: بهداشت و درمان، مسکن، آموزش، کشاورزی و… را سنجید. ولی اگر پول، معیاری برای سنجش خودش شد، نه تنها ارزش محسوب نمیشود که حکم ربا را دارد.

عباسی با اشاره به ربوی بودن بانک های ما گفت: در اصل، بانک ها نیمکت هایی بودند که صاحبان سرمایه بر روی آن می نشستند و به دیگران ربا می دادند. و از این طریق برای خود سرمایه های کلانی را رقم می زدند.

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد از اقتصاد ما ربوی است گفت: سال گذشته یکی از مراجع بزرگ تقلید گفت ۸۰ درصد از مردم ما گرفتار مسئله ربا هستند. و این حرف، این سوال را در پی دارد که چرا مسئولین ما و مخصوصا اساتید علوم انسانی به فکر مردم و آخرت آنها نیستند؟ چرا مبانی صحیح اسلامی را تولید نمی کنند؟

رییس مرکز دکترینال گفت: در مرحله بعدی درمان اقتصاد بیمار کشور باید تولید و مصرف داخلی خودمان را بهبود بدهیم. هم باید از تولید کننده داخلی حمایت کنیم و مصرف کننده داخلی را نیز باید عادت بدهیم تا از تولیدات داخلی را مصرف کند.

16

دکتر عباسی با بیان اینکه در اقتصاد ما مافیا نفوذ کرده است گفت: تنها راه درمان جریان های مافیایی بی رحم که فقط به فکر منافع خودشان هستند این است که به کمک جریان های عدالت خواه به مردم معرفی بشوند و  قوه قضاییه با بی رحمی تمام با آنها برخورد شود.

او مستند نبرد خاموش را منتقل‌کننده روحیه خودباوری به جوانان دانست که مفهوم ما می‌توانیم را در محاصره اقتصادی نشان می‌دهد. «نبرد خاموش» یعنی در محاصره اقتصادی هم ما می‌توانیم. وی همچنین از وجه انتقادی و افشاگرانه این مستند تقدیر کرد.

بنابر این گزارش پس از سخنان عباسی مستند «نبرد خاموش» پخش شد و سپس از دست‌اندرکاران این مستند از جمله «سینا دستخوش» تقدیر به عمل آمد و پس از آن سازندگان به برخی سوالات دانشجویان پاسخ گفتند؛ همچنین «سینا دستخوش» به اجرای زنده ترانه پایانی این مستند پرداخت.

علاقمندان به اکران این مستند در مجموعه خود می توانند از بخش ثبت نام اکران دانشگاهی و مردمی اقدام نمایند.