به گزارش خبرنگار سفیرفیلم، دکتر حسین صمصامی، کارشناس حوزه اقتصاد و استاد دانشگاه در حاشیه اکران مستند «فاکتور صوری» در جمع دبیران اقتصادی رسانه‌ها گفت: خلاء رسانه‌ای در حوزه بانکداری اسلامی، عدم آگاهی مردم از طریق مستندسازی‌ است.

وی نقش مطبوعات و رسانه‌ها را در این زمینه برملاکردن اشکالات دانست و اظهار داشت: امروز خلایی که در زمینه بانکداری علی‌الخصوص در زمینه مطبوعات و رسانه‌ها داریم، برملاکردن آن اتفاقاتی است که در سیستم بانکی می‌افتد. این باید برملا شود. یعنی کسانی که تحت عنوان فروش اقساطی، مشارکت و جعاله، عقود اسلامی می‌گیرند. عمده تسهیلات بانکی نیز در همین قالب است.

صمصامی در ادامه بیان داشت: باید پیگیری کرد که این پول‌ها را چه کار می‌کنند و به چه منظور این پول‌ها را می‌گیرند؟ این اگر برملا شود و بیشتر روی آن تمرکز شود، آن وقت آسیب‌های سیستماتیک بیشتر خود را نشان خواهد داد. روی این موضوع باید مستندهای بیشتری ساخته شود. یعنی بروید دنبال کنید تا مواردی که تسهیلات گرفتند به چه عنوانی گرفته‌اند و در چه کاری صرف کرده‌اند؟

این استاد دانشگاه شهید بهشتی افزود: بحث فاکتورهای صوری قسمت کوچکی از فعالیت‌های غلط بانک است. شاید باید آن را عقود صوری نامید. فاکتورهای صوری تنها در مورد یک سری عقود مبادله‌ای وجود دارد؛ نظیر فروش اقساطی و جعاله. 30-40 درصد تسهیلات به صورت مشارکت است که برای آن فاکتوری نمی‌آورند، یعنی کاملا صوری است.